Legalna marihuana w Niemczech. Jak substancja wpływa na kierowców?

Legalna marihuana w Niemczech. Jak substancja wpływa na kierowców?
Źródło: Raport Turbo
W Niemczech zalegalizowano posiadanie marihuany. Nim rozwinie się w Polsce „ganjoturystyka”, warto przypomnieć, że za Odrą, choć marihuanę można posiadać, to nie będzie można pod jej wpływem prowadzić pojazdów. Jakie kary grożą i w jaki sposób wpływa na percepcję człowieka? W "Raporcie Turbo" wyjaśniał to Mikołaj Borcowski.

Od poniedziałku, 1 kwietnia 2024 r., na terenie Republiki Federalnej Niemiec osoby dorosłe mogą posiadać do 25 gramów marihuany na własny użytek. Jednak jazda pod wpływem jest wciąż nielegalna i niebezpieczna. Jaki wpływ na ciało człowieka ma ta psychoaktywna substancja?

Działanie marihuany na kierowcę

Jaki marihuana ma wpływ na zdolność do kierowania pojazdami, wyjaśniła nam psycholog transportu Ewa Odachowska-Rogalska. - Tutaj raczej nie mówimy o skłonności do ryzyka, tylko mówimy raczej po pierwsze o aktywnych zmianach dot. szacowania ryzyka, ale także spowolnienia ruchów i oczywiście także niestety na te funkcje percepcyjne, czyli pola widzenia, ale także ostrości wzroku itd. co oczywiście jest bardzo istotne w kontekście prowadzenia pojazdu, dlatego, że ponad 90% bodźców, które my odbieramy, to są bodźce właśnie z tego kanału wzrokowego - powiedziała ekspertka.

Jakie są kary za jazdę pod wpływem marihuany?

W Niemczech za jazdę pod wpływem THC grozi kara w wysokości nawet 1500 euro (w przypadku recydywy). Do tego kierowca musi się liczyć z zatrzymaniem prawa jazdy i punkty karne. W Polsce kierowcy z pozytywnym wynikiem narkotestu też ponoszą konsekwencje. - Bez względu na to, jaka była to ilość, jaka była to substancja zakazana, wykazanie jej w organizmie kierowcy powoduje konsekwencje takie same, jak zatrzymanie go pod wpływem alkoholu. Tylko nie mamy tutaj widełek, jeśli chodzi o promile, które są w organizmie po spożyciu alkoholu - wyjaśnił nadkom. Robert Opas z Komendy Głównej Policji.

Możliwa jest też konfiskata auta, wysoka grzywna lub zakaz prowadzenia pojazdów do trzech lat. Jazda pod wpływem marihuany jest tak samo traktowana, jak jazda po alkoholu - zarówno przez policję, jak i ubezpieczycieli. Jeżeli kierowca jest pod wpływem substancji psychotropowych, narkotyków, alkoholu, wtedy ubezpieczyciel ma prawo zwrócić się do sprawcy wypadku do takiego kierowcy z tzw. regresem, czyli poprosić go o zwrot wszystkich wypłacanych świadczeń w ramach ubezpieczenia. To są czasami ogromne sumy.

Kierowanie pojazdów pod wpływem substancji psychoaktywnych

Abstrahując od kwestii prawno-finansowych. Niezależnie od tego, co kierowca wziął, na drodze stanowi zagrożenie, jeśli nie jest trzeźwy, podkreśla instruktor bezpiecznej jazdy Marcin Grzebieluch. - Musimy pamiętać, że prowadzenie samochodu to nie jest coś takiego zupełnie naturalnego. Ludzie giną na drogach. Samochód to jest narzędzie, które może zrobić komuś krzywdę, więc nasze zmysły powinny być w 100% skupione i skierowane ku prowadzeniu samochodu.

Jazda pod wpływem to jedno, ale warto też zaznaczyć, że za przywożenie "pamiątek" z zachodu również są kary po naszej stronie Odry. W Polsce za posiadanie i przemyt narkotyków można trafić do więzienia.

"Raport" Turbo - gdzie i kiedy oglądać?

Oglądaj "Raport Turbo" od poniedziałku do piątku o 18:00 i 22:00 na kanale TVN Turbo. W programie zawsze najnowsze doniesienia ze świata motoryzacji i techniki. Codziennie nowa dawka informacji o premierach, rajdach i wyścigach i najważniejszych wydarzeniach.

Zobacz także:

Autor: KJ

Źródło zdjęcia głównego: Raport Turbo

podziel się:

Pozostałe wiadomości