Audi Q6 e-tron. Waży aż 2350 kg, ale do setki rozpędza się w 4,3 sekundy

Q6 e-tron Audi - waga, dizajn
Audi Q6 e-tron. Waży aż 2350 kg, ale do setki rozpędza się w 4,3 sekundy
Audi poszerza swoje elektryczne portfolio. Niemiecki producent zaprezentował wreszcie bez kamuflażu model Q6 e-tron, czyli SUV-a wypełniającego lukę pomiędzy mniejszym Q4 a flagowym Q8.

Q6 e-tron Audi - waga, dizajn

Q6 e-tron to pierwszy w pełni elektryczny samochód niemieckiej marki, który produkowany jest w siedzibie w Ingolstadt. Nowy SUV powstał na zupełnie nowej platformie PPE powstałej wyłącznie dla samochodów na prąd. Dzięki temu rozwiązaniu konstruktorzy mogli zastosować nowe, lżejsze baterie i użyć mniej metrów okablowania. To znacząco wpłynęło na obniżenie wagi. Sporych rozmiarów SUV waży 2350 kilogramów - co, jak na elektryka o tych rozmiarach nie jest dużo. Co do dizajnu: nowa Q6 może się podobać.

Wpadliśmy na pomysł, aby przenieść język GT to świata SUV-ów. Przyglądając się liniom, muskulaturze lub na przykład tym potężnym nadkolom można dostrzec podobieństwa do modelu GT
– powiedział projektant Audi Philipp Römers.

Samochód zwęża się ku tyłowi, co powoduje, że wygląda dość dynamicznie. Po raz pierwszy podzielono tu światła na dwie części, dzięki czemu auto nabrało jeszcze większej pewności siebie. Górny reflektor ma teraz więcej miejsca. Zastosowano 5 rzędów diod LED, które mogą zmieniać kształt iluminacji.

We wnętrzu także pojawił się powiew świeżości. Na desce rozdzielczej są 3 ekrany. Jeden przed kierowcą, jeden pośrodku i jeden dla pasażera.

Q6 e-tron Audi - jakie przyspieszenie

Audi Q6 debiutuje w dwóch wersjach: zwykłej oraz z literką S. Wersja zwykła ma 388 koni. Pozwala to na sprint do setki w 5,9 sekundy. Natomiast SQ6 ma 100 koni więcej. Ruszając z procedury startowej setka na wyświetlaczu pojawi się po 4,3 sekundy, a prędkościomierz zatrzyma się na 230 kilometrach na godzinę. Producent deklaruje, że obie wersje na jednym ładowaniu przejadą do około 600 km. Audi Q6 e-tron trafi do sprzedaży - także w Polsce - już w kwietniu 2024 roku.

Q6 e-tron Audi
Q6 e-tron Audi - jak wygląda
Q6 e-tron Audi
Źródło: Raport Turbo

"Raport" Turbo - gdzie i kiedy oglądać?

Oglądaj "Raport Turbo" od poniedziałku do piątku o 18:00 i 22:00 na kanale TVN Turbo. W programie zawsze najnowsze doniesienia ze świata motoryzacji i techniki. Codziennie nowa dawka informacji o premierach, rajdach i wyścigach i najważniejszych wydarzeniach.

Zobacz także:

Autor: KJ

Źródło zdjęcia głównego: Raport Turbo

podziel się:

Pozostałe wiadomości