Polak kupuje nowy samochód, kiedy jego obecny wóz jest już gruchotem

Polak kupuje nowy samochód, kiedy jego obecny wóz jest już gruchotem
Źródło: "Raport" Turbo
Co czwarty z nas będzie w tym roku szukał kolejnego samochodu. Tak wynika z raportu "Polak w swoim aucie". Niestety jednocześnie wiele osób przyznaje, że auto, które zamierza sprzedać to zmęczony życiem gruchot. Badaniom przejrzał się Mikołaj Borcowski z Raportu Turbo.

Na początek garść najważniejszych wniosków. Jeden na czterech respondentów będzie szukał samochodu. 14% jeszcze się zastanawia. Gdy spojrzymy na to, jakich aut Polacy będą szukali - wówczas 60% wskazuje na samochód używany.

Sprzedaż aut - kim są kupujący?

Współautorką raportu "Polak w Swoim Aucie" jest Anna Nalewajk. W "Raporcie" Turbo wyjaśniła, kim są kupujący. - Przede wszystkim są to osoby młode, od 18 do 39 roku życia, oraz, co ciekawe osoby, które mieszkają w średnich i mniejszych miastach. Mieszkańcy metropolii rzadko mają takie plany, co może wskazywać na to, że ten samochód w dużym mieście nie jest nam tak bardzo potrzebny, jak mogłoby się wydawać – mówi.

Podział rynku w Polsce różni się bardzo mocno w zależności od tego, o jakich autach mówimy. Od wielu lat auta nowe kupują w większości firmy, a używane osoby prywatne. Według badania jedyną grupą wiekową rozglądającą się raczej za autem z salonu, to osoby w wieku 30-39 lat.

To są ludzie już dojrzali i już z ustabilizowaną przeważnie sytuacją ekonomiczną, czasami już z rodziną, więc rzeczywiście to jest grupa, która szuka samochodu. To jest chyba najbardziej atrakcyjna grupa także dla sprzedawców grupa docelowa.

Nowy samochód - zamiana za gruchota

Badanie ujawniło też na ciekawe dane co do przyczyn zmiany samochodu. Wśród najczęstszych odpowiedzi znalazł się wiek auta i jego stan techniczny. Te argumenty wskazywano dwa razy częściej niż na przykład na obawę o utratę wartości auta. To oznacza, że Polacy jeżdżą autami do oporu i zmieniają je, jak już naprawdę muszą.

Chęć kupna nie oznacza tego, że w tym roku ktoś kupi samochód. W zasadzie można powiedzieć, że większość z nas ma zawsze ochotę kupić jakiś nowy samochód i ta odpowiedź zawsze będzie twierdząca. Kiedy sprzedajemy samochody? To wie dobrze Paweł Miszta z TVN Turbo.

Pierwsi właściciele, czyli ci, którzy kupują samochody nowe i pozbywają się samochodów, no to przeważnie przy 100 tys. i później przy 200, więc jest takie powiedzenie - że jak zaczyna się sypać, to trzeba to sprzedać
podsumował.

A jeśli chodzi o sprzedaż przynajmniej nowych aut, to ten rok zaczął się dobrze, bo wzrosty zanotowano zarówno w styczniu, jak i lutym.

Salon samochodowy.
Polak kupuje nowy samochód, kiedy jego obecny wóz jest już gruchotem
Salon samochodowy.
Źródło: "Raport" Turbo.

"Raport Turbo" - gdzie i kiedy oglądać?

Oglądaj "Raport Turbo" od poniedziałku do piątku o 18:00 i 22:00 na kanale TVN Turbo. W programie zawsze najnowsze doniesienia ze świata motoryzacji i techniki. Codziennie nowa dawka informacji o premierach, rajdach i wyścigach i najważniejszych wydarzeniach.

Zobacz także:

Autor: KJ

Źródło zdjęcia głównego: "Raport" Turbo

podziel się:

Pozostałe wiadomości