Wojskowe pojazdy na drogach. Czy kolumnę można wyprzedzać?

Wojskowe pojazdy na drodze
Źródło: Raport Turbo
Na polskich drogach pojawi się masa ciężkiego sprzętu wojskowego - ma to związek z dużymi ćwiczeniami woskowymi. Krystian Plato w "Raporcie Turbo" postanowił sprawdzić, jak się zachować, gdy na drodze spotkamy takie pojazdy.

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Polskiego poinformowało, że w związku z wielkimi europejskimi ćwiczeniami do końca maja będziemy obserwowali na naszych drogach wzmożony ruch pojazdów wojskowych.

Kolumna wojskowych aut. Czy można wyprzedzić?

Czy taką groźnie wyglądającą kolumnę można wyprzedzić? To zależy. Kapitan Zenon Mikulski z Komendy Głównej żandarmerii Wojskowej zwraca uwagę, że można rozróżnić dwa rodzaje takich kolumn. Pierwszy to kolumna, która używa sygnałów uprzywilejowania. Wtedy, na ogólnych zasadach, trzeba pamiętać, że obowiązuje zakaz wyprzedzania pojazdów uprzywilejowanych na obszarze zabudowanym. Drugi rodzaj to kolumna jadąca jako zorganizowana grupa pojazdów wojskowych. Ona nie wysyła sygnałów uprzywilejowania, jest za to odpowiednio oznakowana. Pierwszy i ostatni pojazd są wyposażone w pomarańczowe tablice oraz flagi koloru niebieskiego i zielonego. Pojazdy te mogą też dodatkowo wysyłać żółte sygnały świetlne. W takiej sytuacji wyprzedzanie takiej kolumny jest dozwolone, bez względu na to, którędy ona się porusza.

Policjanci zaznaczają jednak, że trzeba pamiętać o tym, że takie kolumny są z reguły dość długie. Przed rozpoczęciem wyprzedzania trzeba pamiętać, że taki manewr należy wykonać na raz. Nie można wpychać się pomiędzy pojazdy kolumny. To oznacza, że do wyprzedzania potrzebujemy długiego odcinka drogi. Takie wyprzedzanie niesie ze sobą pewne zagrożenia. Trzeba pamiętać, że takie pojazdy są bardzo ciężkie. W przypadku kolizji z nimi jesteśmy na straconej pozycji. Dodatkowo ich kierowcy z reguły mają bardzo ograniczone pole widzenia. Pojazdy wojskowe nie zapewniają takiej widoczności jak zwykłe samochody.

Wojskowe auta i dziwne znaki na drogach

W związku z zakrojonymi na szeroką skalę ćwiczeniami, pojawi się coś jeszcze. W okolicach mostów, czy też poligonów będzie można zobaczyć znaki drogowe w kolorze żółtym. To są wojskowe znaki, odpowiedniki zwykłych znaków drogowych. Oznaczenia są skierowana wyłącznie do kierowców pojazdów wojskowych. Na kierowców samochodów cywilnych nie nakładają żadnych obowiązków. Kierowcy mogą je ignorować.

Czy kolumny wojskowych aut można fotografować i publikować zdjęcia? Zobacz materiał wideo.

"Raport Turbo" - gdzie i kiedy oglądać?

Oglądaj "Raport Turbo" od poniedziałku do piątku o 18:00 i 22:00 na kanale TVN Turbo. W programie zawsze najnowsze doniesienia ze świata motoryzacji i techniki. Codziennie nowa dawka informacji o premierach, rajdach i wyścigach i najważniejszych wydarzeniach.

Zobacz także:

Autor: KJ

Źródło zdjęcia głównego: Raport Turbo

podziel się:

Pozostałe wiadomości