Mandat za parkowanie pod sklepem. "Mamy prawo do reklamacji"

Parking pod supermarketem.
Mandat za parkowanie pod sklepem. Co zrobić?
Źródło: Raport Turbo
Marketowe parkingi pod lupą UOKiK-u. Chodzi o mandaty wlepiane przez popularne sieci marketów. Otrzymują je czasem nawet ci, na których teoretycznie ten parking czeka - czyli klienci. Na skargi kierowców zareagował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ten temat z Agatą Charubą-Chadryś omówił Krystian Plato z Raportu TVN Turbo.

Parkujesz pod wybranym supermarketem, uznając, że parking jest bezpłatny dla klientów? A może bilet został przez ciebie pobrany, ale ten nie był odpowiednio wyeksponowany? W takich i innych sytuacjach, po powrocie ze sklepu może czekać na ciebie przykra niespodzianka - mandat za brak biletu. Okazuje się, że kierowcy coraz częściej skarżą się do UOKiK-u na praktyki zarządców parkingów.

Opłata karna za parkowanie pod pod sklepem - jak reklamować?

W ubiegłym roku padł rekord skarg do UOKiK-u w kontekście mandatów za parkowanie pod supermarketami. Krystian Plato z TVN Turbo u źródła sprawdził, co i jak reklamują kierowcy. - Było ponad 370 skarg. Widać tendencję wzrostową (...), bo na przykład w 2021 roku skarg było 112. Niezmienne pozostaje to, czego te skargi dotyczą. Są to dwa główne obszary. Pierwszy to nietransparentna polityka informacyjna na temat cen. Drugi obszar, z którego wynikają skargi, to jest proces reklamacji. Czyli, że jeżeli my, jako konsument, zaparkowaliśmy, wracamy i mamy niemiłą niespodziankę, która na nas czeka, czyli mandat. Wtedy chcemy dochodzić naszych praw, bo okazuje się, że wzięliśmy bilet parkingowy, tylko nam spadł pod kierownicę. Pracownik przedsiębiorstwa (obsługa parkingu - przyp. red.) mimo to wystawił nam mandat i mamy prawo do reklamacji - wyjaśniła Agata Charuba-Chadryś z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jak odwołać się od wystawionego mandatu za parkowanie pod sklepem? Przede wszystkim warto znać swoje prawa. Urzędniczka z UOKiK-u szczegółowo wyjaśniła, na co trzeba zwrócić uwagę. Kierowcom często narzuca się praktyki, które nie są zgodne z obowiązującymi przepisami.

- Niestety ścieżka reklamacyjna zostaje zawężona tylko do formularza na stronie www. To jest niezgodne z prawami konsumenta, bo, jako konsument, możemy też wysyłać to (reklamację - przyp. red.) tradycyjną pocztą, lub na skrzynkę mailową. Przedsiębiorcy naruszają nasze prawa, bo przyjmują reklamację i mówią, że mają miesiąc na jej rozpatrzenie - to również jest naruszenie, bo zgodnie z przepisami, to jest tylko 14 dni na ustosunkowanie się do takiego problemu zgłaszanego przez konsumenta. Za każdym razem, kiedy widzimy takie naruszenia i widzimy, że nasze prawa są naruszane, to warto składać takie skargi. Od tego zaczyna się cała sprawa, od tego zaczyna się cały proces prowadzony przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów - wskazała w Raporcie Turbo ekspertka.

Mandat za parkowanie - UOKiK

Czy walka z zarządcami parkingów przy supermarketach to walka z wiatrakami? Krystian Plato zapytał UOKiK, czy widzą efekty swojej pracy. - Warto tutaj wspomnieć o karze, która decyzją prezesa UOKiK-u została nałożona na jednego przedsiębiorców, który działał właśnie w tej branży parkingowej. To było dokładnie 820 tys. zł. Właśnie za to, że w regulaminie znajdowały się zapisy, które naruszały interesy konsumentów - powiedziała Agata Charuba-Chadryś.

Mandat za parkowanie na miejscach dla elektryków

Na koniec jeszcze jedna istotna informacja. Należy pamiętać, że na parkingu prywatnym, za parkowanie autem spalinowym na miejscu dla samochodów elektrycznych, grożą dokładnie takie same kary, jak na parkingach publicznych. Można dostać mandat w wysokości od 20 do nawet 5000 zł. Otrzymamy też za to jeden punkt karny.

"Raport Turbo" - gdzie i kiedy oglądać?

Oglądaj "Raport Turbo" od poniedziałku do piątku o 18:00 i 22:00 na kanale TVN Turbo. W programie zawsze najnowsze doniesienia ze świata motoryzacji i techniki. Codziennie nowa dawka informacji o premierach, rajdach i wyścigach.

Zobacz także:

Autor: KJ

Źródło zdjęcia głównego: Raport Turbo

podziel się:

Pozostałe wiadomości