Wszystkie autostrady w Polsce będą darmowe?

Darmowe autostrady w Polsce. Od kiedy?
Źródło: Raport Turbo
Najpierw zniesiono opłaty na autostradach, którymi zarządza państwo. Teraz pojawiają się pomysły, żeby w przyszłości za darmo można było jeździć po wszystkich autostradach. Również tych zarządzanych dziś przez prywatnych koncesjonariuszy.

Plany są takie, by zarządzane przez prywatne firmy odcinki przejęła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Ministerstwo Infrastruktury nie planuje przedłużenia umów koncesyjnych na zarządzanie autostradami A4 i A2.

Wiceminister Infrastruktury Arkadiusz Marchewka powiedział, że umowy zostaną doprowadzone do końca, ale potem nie planuje się ich przedłużania – właśnie po to, żeby można było zrezygnować z pobierania opłat. Kierowca osobówki na autostradzie A2 zaoszczędziłby wtedy ponad 100 złotych, a na autostradzie A4 – 30zł.

Darmowe autostrady, ale w ruinie?

Jednak nie wszyscy patrzą na ten pomysł z optymizmem. Zdaniem Adriana Furgalskiego z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR "Już dziś wiadomo, że brakuje środków na utrzymanie autostrad. Pojawia się pytanie czy nie dojdziemy do takiej sytuacji, jak w Niemczech, że te autostrady się rozpadają. Ktoś może powiedzieć, że kierowcy płacą podatki i dlaczego jeszcze mają płacić za autostrady. Kierowcy w większości krajów unijnych (poza Niemcami) płacą za autostrady. To są te kraje, które mają największą siatkę: Francja, Włochy, Portugalia, Hiszpania. Tam są płatne autostrady, bo ich utrzymanie jest drogie".

Dlatego, jak podkreślają eksperci, nie ma darmowych autostrad - ktoś zawsze za nie zapłacić musi. Do tej pory kosztowały tego, kto z nich korzystał. Dajmy na to właściciela Audi, BMW, Mercedesa, czy też innego samochodu. W tej chwili będzie to kosztować nie tylko tych wspomnianych kierowców, ale przykładową emerytowaną nauczycielkę z Suwałk, która nie pojedzie tą autostradą, ponieważ nie ma samochodu. Mówiąc krótko, utrzymanie autostrad będzie przeniesione na wszystkich podatników, nie tylko kierowców.

Kiedy przestaniemy płacić za autostrady?

Czy tak będzie, że nie będziemy płacić za autostrady? Czas pokaże.... choć czas dość odległy, bo umowa z zarządcą autostrady A4 wygasa w 2027 roku. W przypadku autostrady A2 kontrakt na utrzymanie drogi kończy się dopiero w 2037 roku.

"Raport" Turbo - gdzie i kiedy oglądać?

Oglądaj "Raport Turbo" od poniedziałku do piątku o 18:00 i 22:00 na kanale TVN Turbo. W programie zawsze najnowsze doniesienia ze świata motoryzacji i techniki. Codziennie nowa dawka informacji o premierach, rajdach i wyścigach.

Zobacz także:

Autor: KJ

Źródło zdjęcia głównego: Raport Turbo

podziel się:

Pozostałe wiadomości