Chcesz zdać na prawo jazdy? Jedź do Kalisza. Różnice w zdawalności egzaminów na prawo jazdy

Egzamin na prawo jazdy - gdzie zdać go najłatwiej
Egzamin na prawo jazdy - gdzie zdać go najłatwiej, a gdzie najtrudniej
Egzamin egzaminowi nierówny. W poszczególnych miastach w Polsce mamy spore różnice w zdawalności praktycznego egzaminu na prawo jazdy kategorii B. Mogą sięgać nawet 26%. Gdzie najłatwiej zdać prawko i czy wiąże się to z tzw. turystyką egzaminacyjną? To sprawdzał Michał Murawiński.

Egzamin na prawo jazdy - gdzie zdać go najłatwiej

Niby wszędzie ma wyglądać tak samo: losujemy manewry, wsiadamy do egzaminacyjnego auta i rozpoczynamy praktyczny egzamin na prawo jazdy kategorii B. Okazuje się jednak, że szanse na jego zdanie zależą od wyboru miasta.

Najtrudniej jest w Szczecinie, Elblągu, Koszalinie, Krakowie, Toruniu czy Gdańsku, a najłatwiej w Kaliszu, Łomży, Lesznie, Płocku, Tarnowie i Siedlcach. Niektórzy podróżują więc po kraju, nierzadko setki kilometrów, by zwiększyć swoją szansę na prawko. Statystykom przyjrzał się Tomasz Budzik z portalu autokult.pl.

Dość duże różnice w zdawalność, mniej więcej około 15% występują pomiędzy Krakowem a Tarnowem, jak również pomiędzy Toruniem i Płockiem. To są takie miasta, które są stosunkowo nie bardzo od siebie oddalone i mogą zachęcać niektórych kandydatów na kierowców do egzaminacyjnej turystki statystykom
- powiedział Tomasz Budzik.

Prawo jazdy - turystyka egzaminacyjna

Do poszukiwań łatwiejszego egzaminu najczęściej zachęcają: infrastruktura i specyfika danego miasta. Na przykład to, że nie ma w nim tramwajów, jest mniejszy ruch czy są mniej rozbudowane skrzyżowania. Nierówna walka o prawko często kończy się jednak już na palcu manewrowym, na manewrze, który w całym kraju wygląda tak samo. 

Łuk, jazda po łuku. Do przodu i do tyłu. Na tym nie zdaje od 20 do 30% osób. Sterylne warunki, plac manewrowy mamy pojechać do przodu i do tyłu i tylko jestem ja i samochód, i tu niestety 20, a nawet 30% kończy swój egzamin
- powiedział Rafał Grodzicki - WORD W WARSZAWIE.

Okazuje się, że zależnie od miejsca egzaminu i przez źle sformułowane polskie prawo, te same manewry na drodze, jak chociażby konieczność włączenia lub nie kierunkowskazu na rondzie, mogą być różnie interpretowane przez egzaminatorów. Nie powinny one jednak wpływać na wynik.

Wiemy doskonale, że pewnego rodzaju naleciałości takie regionalne mamy. To też przekłada się na rozstrzyganie zdarzeń drogowych wśród policjantów, sądy różnie postępują w różnych miejscach naszego kraju, więc też nie należy się dziwić, że w tym procesie szkolenia, egzaminowania te różnice też się pojawiają niestety
- powiedział Mariusz Sztal z OSK "INTROHL" - Nauka u Egzaminatorów.

W zeszłym roku ogólnopolska średnia zdawalność praktycznego egzaminu na prawo jazdy kat. B wyniosła niecałe 31%.

Samochody do nauki jazdy
Różnice w zdawalności egzaminów na prawo jazdy
Samochody do nauki jazdy
Źródło: Raport Turbo

"Raport" Turbo - gdzie i kiedy oglądać?

Oglądaj "Raport Turbo" od poniedziałku do piątku o 18:00 i 22:00 na kanale TVN Turbo. W programie zawsze najnowsze doniesienia ze świata motoryzacji i techniki. Codziennie nowa dawka informacji o premierach, rajdach i wyścigach i najważniejszych wydarzeniach.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości