Unijny projekt zakłada możliwość uzyskania prawa jazdy kategorii B, C oraz C+E w wieku 17 lat. Ciężarowe kwalifikacje w tak młodym wieku budzą jednak sporo kontrowersji. Obawy podziela Rafał Grodzicki z warszawskiego WORD-u. -Prawo jazdy na kategorię C i C+E, czyli te duże wielkogabarytowe pojazdy od 17 lat w mojej ocenie jest to trochę za wcześnie. Kierowca, zanim będzie przewoził ładunki po międzynarodowych trasach, powinien nabrać doświadczenia jeżdżąc samochodem osobowym - stwierdził rozmówca w "Raporcie" Turbo.
Ten problem ma rozwiązać obowiązek jazdy przez pierwszy rok w dwuosobowej obsadzie z bardziej doświadczoną osobą. Dopiero po osiągnięciu pełnoletności kierowca mógłby rozpocząć jazdę w pojedynkę.
Prawo jazdy na ciężarówkę dla 17-latków
Instruktor jazdy Marcin Grzebieluch z CAREVENT.PL mówi przede wszystkim o szkoleniach. - Przyznawanie kategorii prawa jazdy tak dużych tonaży tak młodym ludziom musiałoby być poprzedzone mocnymi szkoleniami. Ja wiem, że w projekcie jest mowa o szkoleniach i to bardzo dobrze, jednak to musiałaby być ogromna weryfikacja gigantyczne szkolenia, żeby ci młodzi ludzie dostali odpowiednią dozę świadomości, zanim wsiądą za kierownicę - powiedział.
Zmiany przewidują też wprowadzenie bardziej indywidualnej oceny przeciwwskazań medycznych do prowadzenia pojazdów. Ma być też więcej szkoleń praktycznych dotyczących m.in. nowoczesnych systemów bezpieczeństwa.
Brak kierowców tirów - zmiany w przepisach
Od kilku lat na europejskim rynku niezmiennie brakuje kilkuset tysięcy kierowców. Czy proponowane zmiany mogą poprawić trudną sytuację? Osoby w wieku do 25 r.ż. to zaledwie 6 proc. polskich kierowców ciężarówek. Podobnie wygląda to w wielu innych europejskich krajach, a tak mała grupa może mieć problem z wypełnieniem luki po starszych kierowcach. Unijny projekt może pomóc w rozwiązaniu problemów kadrowych, ponieważ zwiększyłby się atrakcyjność szkolnictwa zawodowego.
Kierowcy ciężarówek - szkoła i zarobki
Kilka lat temu do polskich szkół powrócił profil kierowca-mechanik. Osoby kończące szkołę o tym profilu, często mające właśnie 17 lat, mogłyby uzyskać uprawnienia jeszcze w szkole lub natychmiast po odebraniu świadectwa i rozpocząć przyuczanie do zawodu bez konieczności czekania kolejnego roku. Początkujący kierowca może liczyć na wynagrodzenie około 3 tysięcy zł netto. Bardziej doświadczeni pracownicy mogą liczyć na dwa razy więcej. Na razie nie wiadomo, czy na pewno i kiedy nowe regulacje wejdą w życie.
"Raport Turbo" - gdzie i kiedy oglądać?
Oglądaj "Raport Turbo" od poniedziałku do piątku o 18:00 i 22:00 na kanale TVN Turbo. W programie zawsze najnowsze doniesienia ze świata motoryzacji i techniki. Codziennie nowa dawka informacji o premierach, rajdach i wyścigach i najważniejszych wydarzeniach.
Zobacz także:
- Mandat za parkowanie pod supermarketem. "Mamy prawo do reklamacji"
- Ciężarówką przez Australię - seria 1
- Wrócił ruch na rynku używanych samochodów. A co z cenami?
Autor: KJ
Źródło zdjęcia głównego: "Raport" Turbo.