Ile jest samochodów w Polsce? Liczba aut na 1000 mieszkańców robi wrażenie

Ruch uliczny
Ruch uliczny
Źródło: Unsplash
Ile samochodów osobowych i ciężarowych porusza się po drogach w naszym kraju, a ile z nich widnieje tylko w rejestrach? Liczba samochodów w Polsce w przeliczeniu na 1000 mieszkańców jest najwyższa w Unii Europejskiej, ale jednocześnie Polacy są właścicielami statystycznie dość leciwych samochodów. 

Mało który posiadacz prawa jazdy w Polsce wyobraża sobie życie bez korzystania z samochodu. Z jednej strony jest to efekt często słabej dostępności transportu publicznego w mniejszych miastach oraz wsiach, ale nawet w dużych ośrodkach miejskich samochód często wygrywa z autobusami, tramwajami i pociągami, jeśli chodzi o podróż do pracy lub sklepu. 

Autonomiczne samochody w Polsce, czy będą jeździć po naszych drogach?
Autonomiczne samochody w Polsce, czy będą jeździć po naszych drogach?
Źródło: "Raport" Turbo

Zamiłowanie Polaków do samochodu znajduje odzwierciedlenie w statystykach dotyczących liczby zarejestrowanych pojazdów w naszym kraju. Niestety, jednocześnie okazuje się, że po polskich drogach porusza się sporo aut osobowych i ciężarowych, które swój okres świetności teoretycznie mają już za sobą. 

Ile jest samochodów osobowych w Polsce? 

Z udostępnionego w lutym 2024 roku przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Pojazdów ACEA raportu pt. „Vehicles on European Roads” dowiadujemy się, że pod koniec 2022 roku w Polsce było zarejestrowanych 26 457 659 samochodów. To czwarty najwyższy wynik w Unii Europejskiej (po Niemczech, Włoszech i Francji) oraz piąty najwyższy w Europie (po uwzględnieniu Wielkiej Brytanii). Wzrost w porównaniu do 2021 roku wyniósł 2,3% i był większy, niż we wszystkich wymienionych wcześniej krajach. 

Warto przy tym dodać, że choć w liczbie bezwzględnej Polska nie jest europejskim liderem pod względem liczby zarejestrowanych samochodów, to w przeliczeniu na 1000 mieszkańców już tak. W naszym kraju przypada 703 aut na 1000 osób, co jest najwyższym wynikiem w Unii Europejskiej. 

Ile jest samochodów ciężarowych w Polsce? 

Polska jest też europejskim liderem, jeśli chodzi o liczbę zarejestrowanych samochodów ciężarowych. Pod koniec 2022 roku w naszym kraju było zarejestrowanych 1 276 594 ciężarówek, a ich liczba rok do roku zwiększyła się o 3,4%. Kolejnymi państwami z największą liczbą aut ciężarowych były Włochy, Niemcy i Francja. 

Jeśli zaś chodzi o liczbę samochodów ciężarowych (a także autobusów i vanów, bo tak przedstawia to wspomniany raport) w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, to Polska znalazła się na trzecim miejscu w Unii Europejskiej ex aequo z Grecją (116 pojazdów na 1000 osób). Wyższy wynik odnotowano na Cyprze i w Portugalii, a poza UE także w Norwegii. 

Ile jest autobusów w Polsce? 

W żadnym innym kraju nie zarejestrowano tylu autobusów, co w Polsce. Ich liczba pod koniec 2022 roku wyniosła 128 677. Na kolejnych miejscach tego zestawienia znalazły się Włochy, Francja i Niemcy, ale tylko w naszym kraju i we Włoszech liczba autobusów przekracza 100 000. 

Statystyki dotyczące liczby samochodów w Polsce nie odzwierciedlają rzeczywistości 

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że prezentowane wyżej statystyki odnoszą się do liczby zarejestrowanych w Polsce samochodów. A należy pamiętać o tym, że auto zarejestrowane nie oznacza automatycznie poruszającego się po drogach. 

„Rzeczpospolita” przy opisywaniu omawianego wyżej raportu stwierdza: „Jak podaje Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, z której korzystają ACEA i Eurostat, jest ponad 7 mln 'martwych dusz'. To pojazdy, których nie ma już na drogach, ale nie zostały jeszcze wyrejestrowane. Według Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar po ich odliczeniu na tysiąc mieszkańców przypada już tylko 517 samochodów”. 

Ile lat mają samochody zarejestrowane w Polsce? 

Omawiając kwestię liczby zarejestrowanych samochodów w naszym kraju nie sposób pominąć aspektu ich wieku. Średni wiek samochodu w Polsce wynosi 14,9 lat. Nie jest to co prawda najwyższy wynik w Europie (średnio starsze pojazdy znajdziemy w Grecji, Litwie, Łotwie i Estonii, a taki sam wynik jak w naszym kraju odnotowano w Rumunii), ale i tak plasujemy się w kontynentalnej czołówce pod tym względem. Warto też zaznaczyć, że ponad 80% wszystkich zarejestrowanych samochodów w Polsce ma 10 lat lub więcej. Średnia dla Unii Europejskiej wynosi 12,3 lat. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości