Polacy ruszyli do sklepów po alkomaty. To wynik nowych przepisów o konfiskacie samochodów

Alkomaty zyskują na popularności
Polacy ruszyli do sklepów po alkomaty. To wynik nowych przepisów o konfiskacie samochodów
W ciągu pierwszych dni obowiązywania nowych przepisów policja zarekwirowała kilkadziesiąt samochodów pijanym kierowcom. Efekt? Na popularności zyskały alkomaty. Jaki model wybrać i czym się kierować przy zakupie? W "Raporcie" Turbo sprawdzał to Krystian Plato.

Według przepisów, które weszły w życie w połowie marca, kierowca, który będzie miał co najmniej półtora promila alkoholu, straci swój samochód. Dla sprawców wypadków limit wynosi 1 promil. Pojazdy mechaniczne, na wniosek sądu, mają też być odbierane alkoholowym recydywistom, którzy wydmuchają w alkomat ponad pół promila.

Alkomaty popularniejsze po zmianie przepisów

Pijani kierowcy tracą prawo jazdy, teraz stracą też pojazd, którym kierowali pod wpływem alkoholu. Na skutek zaostrzonych przepisów na popularności zyskały alkomaty. Rzeczywiście. W sklepach, które odwiedziliśmy z kamerą, drzwi niemal się nie zamykały. - Zazwyczaj, jak dzieją się jakieś rzeczy zaostrzające lub jakiekolwiek wzmianki, to klienci przypominają sobie, że można kupić coś takiego jak alkomat osobisty - stwierdziła Alicja Milewska z jednego ze sklepów z alkomatami.

Cześć zainteresowanych kupuje, a część kalibruje. Wiele osób przypomniało sobie, że posiada już alkomat. Świadomość w Polsce jest dosyć wysoka, jedna z wyższych w Europie. Wiemy, że trzeba się badać, kontrolować swój stan trzeźwości i przede wszystkim - nie jeździć po alkoholu. Jak wynika z danych opublikowanych przez Komisję Europejską, 0,3% skontrolowanych przez drogówkę kierowców w Polsce przyłapanych zostało na prowadzeniu pojazdu pod wpływem. Lepszy wynik był tylko na Łotwie.

Alkomat elektrochemiczny - cena, kalibracja

Na jaki alkomat się zdecydować, aby działał jak należy? - Przede wszystkim musimy wybrać alkomat z sensorem elektrochemicznym. To jest bardzo ważne. Taki alkomat posłuży nam kilka lat, jeśli będziemy go odpowiednio użytkować, przechowywać i ważne jest to, żeby serwisować sprzęt raz w roku - wyjaśniła rozmówczyni Krystiana Plato.

Serwisować, czyli oddawać na kalibracje. Jej koszt to w Warszawie np. około 80 złotych. Elektrochemiczny alkomat można kupić już za nieco ponad 200 złotych. Trzeba też pamiętać, aby odpowiednio przechowywać urządzenie - najlepiej w warunkach pokojowych. Trzymanie alkomatu w schowku samochodowym nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ wilgotność, temperatury źle wpływają na alkomaty. Może dojść na przykład do uszkodzenia sensora. Taki alkomat będzie pokazywał błędne pomiary, a jego naprawa może być nieopłacalna..

Alkomat
Alkomaty zyskują na popularności
Alkomat
Źródło: Raport Turbo

"Raport Turbo" - gdzie i kiedy oglądać?

Oglądaj "Raport Turbo" od poniedziałku do piątku o 18:00 i 22:00 na kanale TVN Turbo. W programie zawsze najnowsze doniesienia ze świata motoryzacji i techniki. Codziennie nowa dawka informacji o premierach, rajdach i wyścigach i najważniejszych wydarzeniach.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości