Scenariusz podczas takich ćwiczeń zazwyczaj jest bardzo podobny
Poważny wypadek, ranni, ofiary śmiertelne i pożar. - Strażacy, policja, pogotowie i inne służby, też ochotnicza straż pożarna sprawdzają jak się zachować w takim tunelu w wypadku karambolu. Zamknięta przestrzeń, trudniej dojechać i dzisiaj to ćwiczą. – mówi Kacper Michna z krakowskiego GDDKiA.
Tunel z nowatorskim systemem gaśniczym
W tym przypadku po raz pierwszy w Polsce w akcji ratunkowej wykorzystano zainstalowany w tunelu automatyczny system przeciwpożarowy, na który składają się umieszczone co kilka metrów na suficie przeciwpożarowe dysze systemu zraszającego. - Wystarczy, że temperatura pod sufitem z tego pożaru dojdzie do temperatury wyzwolenia 140 stopni bądź też operator na kamerze zobaczy, że coś się dzieje, uruchomi system. Są to sekundy, może minuta-dwie, kiedy ten system zaczyna działać. - mówi Kamil Marjanek specjalista od systemów gaśniczych z firmy Foamax. System podzielony jest na 50-metrowe sekcje, które aktywują się po wykryciu wysokiej temperatury. Dodatkowo w tunelu jest 10 szaf z zaworami, w których również istnieje możliwość uruchomienia systemu. Najważniejszym elementem układu jest pompownia z dwoma pompami napędzanymi silnikami diesla. Ich moc to 380 KM każdy. Wydajność systemu to 9700 litrów na minutę.
Przy budowie systemu zużyto 10 kilometrów rur
W ramach systemu każdy z tuneli zasilany jest wodą z trzech zbiorników, która jest na bieżąco uzupełniana z miejskich wodociągów. Tego typu systemy już od lat są stosowane w krajach skandynawskich. Ich testy i użycie w prawdziwych akcjach ratunkowych przeprowadzane m.in. w Szwecji już dawno pokazały, że to wyjątkowo ważny element infrastruktury bezpieczeństwa. - Kupujemy czas straży pożarnej na bezpieczny dojazd i rozpoczęcie działań kiedy ten pożar nie jest w fazie bardzo dużej, tylko jest kontrolowany bądź już ugaszony. Chronimy konstrukcję tunelu i chroniąc konstrukcję tunelu, powodujemy to, że po pożarze w czasie godziny, dwóch jesteśmy w stanie przywrócić tunel do funkcjonowania. – mówi Kamil Marjanek.
"Raport Turbo" - gdzie i kiedy oglądać?
Oglądaj "Raport Turbo" od poniedziałku do piątku o 18:00 i 22:00 na kanale TVN Turbo. W programie zawsze najnowsze doniesienia ze świata motoryzacji i techniki. Codziennie nowa dawka informacji o premierach, rajdach i wyścigach i najważniejszych wydarzeniach.
Zobacz także:
- Inscenizacja wypadku samochodowego. Jak wygląda akcja ratunkowa?
- Ćwiczenia w słynnym tunelu pod warszawskim Ursynowem
- Wyścigi uliczne. To, co było wykroczeniem, będzie przestępstwem
Autor: KJ
Źródło zdjęcia głównego: Raport Turbo