Drugie życie parkomatów. Warszawa oddaje używane urządzenia innemu miastu

Wielu kierowców zapewne bardzo chętnie widziałby je na złomowisku
Wielu kierowców zapewne bardzo chętnie widziałby je na złomowisku
Źródło: Raport Turbo

Używane parkomaty z warszawskich ulic, zamiast trafić na złom lub magazyn, zyskają drugie życie w innym mieście. Stolica przekazuje sprawne urządzenia tam, gdzie wciąż mogą się przydać.

Stare parkomaty z Warszawy trafią do Krakowa – ZDM już rozpoczął wymianę

W Warszawie parkomaty służyły mieszkańcom przez lata i mimo że nadal działały bez większych usterek, Zarząd Dróg Miejskich zdecydował o ich wymianie na nowszy, bardziej zaawansowany model. Proces modernizacji już się rozpoczął, a nowe urządzenia pojawiają się sukcesywnie na stołecznych ulicach. A co stanie się ze starymi parkomatami? – Nam one są już niepotrzebne, dlatego zdejmujemy je z ulic. Odbiera je od nas Kraków, gdzie zostaną ponownie uruchomione. Tamtejsze służby instalują w nich własne oprogramowanie, dopasowane do lokalnych potrzeb – wyjaśnia Jakub Dybalski z warszawskiego Zarządu Dróg Miejskich.

Dlaczego Kraków przejął warszawskie parkomaty? Powody są praktyczne i finansowe

– Te parkomaty są istotne, ponieważ są tożsame z urządzeniami, które już funkcjonują na ulicach Krakowa. Umożliwiają m.in. wpisanie numeru rejestracyjnego pojazdu, co wkrótce będzie miało duże znaczenie – wyjaśnia Krzysztof Wojdowski z Zarządu Dróg Miasta Krakowa. Dlaczego? Od wakacji zmienia się cennik w krakowskiej strefie płatnego parkowania. Właściciele samochodów z krakowskimi tablicami będą mogli liczyć na niższe opłaty – właśnie dzięki identyfikacji numeru rejestracyjnego w parkomacie. Dlaczego więc krakowski ZDM nie zainwestował w nowe urządzenia? Powodów jest kilka. Po pierwsze, warszawskie parkomaty zostały przekazane bezpłatnie. Po drugie – wciąż są to nowoczesne modele. Takie same urządzenia instaluje obecnie np. Nowy Jork.

Co raz mniej osób używa parkomatów do płacenia za postój

Po co inwestować w coś, co jak się okazuje, używane jest coraz rzadziej. - Widzimy dokładnie po statystykach, że rośnie odpłatność za parkowanie za pomocą aplikacji – mówi Krzysztof Wojdowski z Zarządu Dróg Miasta Krakowa. Średnie tegoroczne, miesięczne wpływy z parkomatów to 2 miliony 700 tysięcy złotych. Z aplikacji o milion złotych więcej.

"Raport Turbo" - gdzie i kiedy oglądać? 

Oglądaj "Raport Turbo" od poniedziałku do piątku o 18:00 i 22:00 na kanale TVN Turbo. W programie zawsze najnowsze doniesienia ze świata motoryzacji i techniki. Codziennie nowa dawka informacji o premierach, rajdach i wyścigach i najważniejszych wydarzeniach.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości