Wpływy z opłat za parkowanie w miejskich strefach sięgają setek milionów złotych rocznie. Już wkrótce ta kwota może wzrosnąć – wszystko za sprawą planów wprowadzenia opłat także w weekendy.
Strefa płatnego parkowania z założenia obowiązuje od poniedziałku do piątku
Już niedługo parkowanie w weekendy może przestać być darmowe. Najbliżej wprowadzenia takich zmian jest Sopot, gdzie władze od lat zabiegały o możliwość tworzenia śródmiejskiej strefy płatnego parkowania również w soboty i niedziele. Teraz, dzięki nowelizacji przepisów przegłosowanej w Sejmie, otwiera się taka możliwość. – Istnieje możliwość wyznaczania czegoś, co nazywamy strefą śródmiejską, czyli de facto strefą płatnego parkowania na sterydach – tłumaczy Jakub Dybalski z warszawskiego Zarządu Dróg Miejskich.
Śródmiejska strefa parkowania może mieć nawet trzy razy wyższe opłaty
Opłaty można pobierać również w weekendy. Do tej pory śródmiejską strefę parkowania mogły ustalać tylko miasta posiadające więcej niż 100 tysięcy mieszkańców. Choć akurat w Warszawie w weekendy nie płacimy za parking nawet w ścisłym centrum. - Strefa płatnego parkowania nie jest od tego, żeby zarabiać. To jest narzędzie, które pozwala miastu na zarządzanie miejscami postojowymi – mówi Jakub Dybalski.
Warszawa zarabia na SPP ponad 20 mln zł rocznie
Niestety nie wszyscy zainteresowani mogą liczyć na tani abonament mieszkańca. - Ja jako właścicielka kwiaciarni, którą prowadzę od 30 lat, nie mogę mieć abonamentu – mówi Pani Jola z Warszawy. A to oznacza 1500 złotych dodatkowych kosztów miesięcznie.
Niestety przy wyznaczaniu strefy płatnego parkowania pojawia się sporo absurdów
Znaków jest tutaj zdecydowanie za dużo. Zrobiło się niebiesko zamiast zielono. Takich znaków jak ten za mną na tej maleńkiej uliczce jest ponad 20. Mieszkańcy nie są tym zachwyceni, ale z pewnością cieszą się z tego, że mają gdzie zaparkować.
"Raport Turbo" - gdzie i kiedy oglądać?
Oglądaj "Raport Turbo" od poniedziałku do piątku o 18:00 i 22:00 na kanale TVN Turbo. W programie zawsze najnowsze doniesienia ze świata motoryzacji i techniki. Codziennie nowa dawka informacji o premierach, rajdach i wyścigach i najważniejszych wydarzeniach.
Zobacz także:
- Więcej fotoradarów, odcinkowe pomiary i kontrole czerwonego światła
- Niebezpieczne pojazdy elektryczne na ścieżkach rowerowych - pędzą nawet ponad 50km/h
- Auto na ulicach Warszawy skanuje miasto – zdjęcia mają 100 megapikseli
Autor: KJ
Źródło zdjęcia głównego: Raport Turbo