Rada Ministrów przyjęła w tej sprawie projekt nowelizacji ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Branża cieszy się z legalizacji testów, ale z drugiej strony wytyka wiele przepisów utrudniających działania w tym obszarze.
W Polsce do tej pory odbył się tylko jeden test pojazdu autonomicznego na drogach publicznych
Test przeprowadzono pod koniec 2023 roku w Jaworznie. Mogły się one odbyć przy zaangażowaniu wielu środków bezpieczeństwa. Poza tym przypadkiem- w otwartym ruchu drogowym nikt oficjalnie nie jeździł pojazdem autonomicznym. Ma to się zmienić dzięki nowym przepisom. - Te przepisy mają to ułatwić, a jednocześnie zapewnić centralną koordynację wszystkich działań, abyśmy widzieli co i jak jest testowane no i aby zadbać o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego – mówi dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego Marcin Ślęzak.
Za pracę nad nowymi przepisami odpowiada Ministerstwo Infrastruktury
Data wejścia w życie przepisów jeszcze nie jest znana. - Teraz przed nami etap prac sejmowych. Przepisy wejdą w życie po 6 miesiącach po opublikowaniu w dzienniku ustaw, tak więc przed nami etap legislacji sejmowej – mówi rzeczniczka Ministerstwa Infrastruktury Anna Szumańska.
Są obawy o bezpieczeństwo tajemnic przedsiębiorstw
Branża automotiv, która czeka na odpowiednie zezwolenia przeprowadzania badań pojazdów autonomicznych, alarmuje, że nowe przepisy wymagają poprawek. To jakie przepisy budzą zastrzeżenia, powiedział nam Tomasz Bęben ze Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych. - Przykładowo wyznaczanie sztywnych tras, po których będzie mógł poruszać się pojazd, zamiast konkretnego obszaru, po którym mógłby się poruszać – mówi Tomasz Bęben. Branży nie podoba się także powołanie Krajowego Koordynatora Badań, który miałby duży wgląd do przebiegu i wyniku testów, zachodzą obawy o ochronę tajemnicy przedsiębiorstwa.
Przepisy jeszcze mogą się zmienić
Branża liczy, że w czasie procesu legislacyjnego uda się wypracować lepsze rozwiązania zachęcające koncerny do prowadzenia swoich badań w Polsce. - Moglibyśmy się stać hubem do tego typu badań. Biorąc pod uwagę naszą pozycję z punktu widzenia producenta części do samochodów, gdzie w Europie jesteśmy liderem pod tym względem – mówi Maciej Gis z Polskiego Stowarzyszenia Nowej Mobilności.
"Raport Turbo" - gdzie i kiedy oglądać?
Oglądaj "Raport Turbo" od poniedziałku do piątku o 18:00 i 22:00 na kanale TVN Turbo. W programie zawsze najnowsze doniesienia ze świata motoryzacji i techniki. Codziennie nowa dawka informacji o premierach, rajdach i wyścigach i najważniejszych wydarzeniach.
Zobacz także:
Źródło zdjęcia głównego: Raport Turbo