Montaż wallboxa w bloku ma być łatwiejszy

Autor:
KJ
Montaż wallboxa w bloku ma być łatwiejszy

Ministerstwo Klimatu pracuje nad projektem ustawy, który doprecyzowuje procedury do instalacji własnej ładowarki przy miejscu postojowym pod lub przed blokiem.

Ładowarka do auta elektrycznego w bloku – nowe ułatwienia dla mieszkańców

Aby tanio jeździć samochodem elektrycznym, najlepiej mieć własną ładowarkę zainstalowaną przy domu. Niestety, mieszkańcy bloków są w tej kwestii w nieco gorszej sytuacji, ponieważ montaż urządzenia wiąże się z koniecznością spełnienia wielu formalności. Obecnie, aby zamontować ładowarkę w budynku wielorodzinnym, właściciel mieszkania musi złożyć wniosek do zarządcy z prośbą o zlecenie wykonania ekspertyzy technicznej. Jej celem jest określenie, czy montaż wallboxa będzie bezpieczny dla instalacji elektrycznej budynku. Niestety, zdarza się, że niektóre wspólnoty lub spółdzielnie znacznie opóźniają lub wręcz utrudniają przygotowanie takiej dokumentacji. Wkrótce jednak sytuacja ma się poprawić – zapowiadane są zmiany w przepisach, które mają ułatwić mieszkańcom bloków dostęp do domowych stacji ładowania.

Nowe przepisy ułatwią montaż ładowarek w blokach

Ma być łatwiej. Projekt nowelizacji ustawy przewiduje, że jeśli zarządca budynku nie dotrzyma ustawowych terminów, to wnioskodawca – czyli mieszkaniec – będzie mógł samodzielnie zlecić wykonanie ekspertyzy technicznej. Jeśli dokument ten potwierdzi, że montaż wallboxa jest bezpieczny, zarząd wspólnoty lub spółdzielni nie będzie miał już prawa blokować inwestycji. – To jest właśnie tworzenie realnych warunków do rozwoju elektromobilności, do odchodzenia od paliw kopalnych, szczególnie tych importowanych zza granicy – podkreśla Marek Pogorzelski z Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Na własnej skórze procedury testuje m.in. Bartłomiej Derski, dziennikarz zajmujący się tematyką energetyki. – Chciałbym zamontować ładowarkę DC o mocy ok. 20 kW, połączoną z systemem V2H – mówi. Chodzi o nowoczesne urządzenie, które nie tylko ładuje samochód, ale w razie potrzeby może oddawać energię z akumulatora pojazdu do zasilania mieszkania. Jak przyznaje Derski, w jego przypadku nie powinno być większych problemów z dokumentacją i zgodami.

Spółdzielnie nadal utrudniają rozwój elektromobilności

Nie wszyscy użytkownicy aut elektrycznych mogą liczyć na współpracę ze strony zarządców budynków. Część z nich musiała nawet wejść na drogę sądową, ponieważ spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe – z różnych powodów – odwlekały decyzję o montażu ładowarek. – Nawet mimo prawomocnych wyroków sądów, które zapadały na korzyść wnioskodawców, wspólnoty mieszkaniowe nadal potrafiły piętrzyć problemy i utrudniać użytkownikom aut elektrycznych realizację inwestycji – tłumaczy Marek Popiołek z Polskiego Stowarzyszenia Nowej Mobilności. Przykładowo, zarządy odmawiały zlecenia ekspertyzy technicznej, tłumacząc to brakiem podstaw czy brakiem obowiązku. – Bywało, że spółdzielnia mówiła wprost: „nie mamy pana płaszcza i co nam pan zrobi?” – dodaje Bartłomiej Derski, właściciel auta elektrycznego. – Przepisy nie przewidywały sytuacji, w której spółdzielnia mogłaby działać wbrew interesowi jednego z mieszkańców. Ustawodawca zakładał, że jeśli mieszkaniec o coś wnioskuje, to zarząd powinien to zrealizować – wyjaśnia. Nowelizacja przepisów ma ukrócić tego typu praktyki. Projekt ustawy, który zakłada większe prawa mieszkańców w zakresie instalacji ładowarek, powinien trafić pod obrady rządu w najbliższych tygodniach. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie – jeszcze nie wiadomo, ale jest szansa, że stanie się to jeszcze w 2025 roku.

"Raport Turbo" - gdzie i kiedy oglądać? 

Oglądaj "Raport Turbo" od poniedziałku do piątku o 18:00 i 22:00 na kanale TVN Turbo. W programie zawsze najnowsze doniesienia ze świata motoryzacji i techniki. Codziennie nowa dawka informacji o premierach, rajdach i wyścigach i najważniejszych wydarzeniach.

Zobacz także:

Autor:KJ

Źródło zdjęcia głównego: Raport Turbo

Pozostałe wiadomości