Porzucone auta? Straż miejska działa skuteczniej niż policja

Autor:
KJ
Straż miejska usuwa skuteczniej niż policja

Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się temu, jak skutecznie usuwane są z dróg porzucone wraki samochodów. Okazuje się, że jeśli w danej miejscowości nie działa straż miejska, mieszkańcy muszą włożyć więcej wysiłku, by pozbyć się od lat zalegającego na parkingu auta.

Nie wszystkie miasta i miejscowości radzą sobie z wrakami

Usuwanie wraków z miejskich parkingów to dość żmudna procedura, ale nie oznacza to, że nie da się tego zrobić. - Kontrola NIK wykazała, że zazwyczaj urzędy skutecznie usuwały porzucone auta – mówi prezes NIK Marian Banaś. Wśród 10 skontrolowanych negatywnie oceniono jedynie urząd w Piastowie, który w latach 2022-24 nie zrobił nic, by z terenu miasta zniknął choć jeden z 36 zlokalizowanych wraków.

Ile samochodów porzucają kierowcy?

Na to pytanie, na podstawie działań w Warszawie, odpowiedział nam rzecznik prasowy warszawskiej Straży Miejskiej st. insp. Sławomir Smyk: - W 2024 ponad 2600 pojazdów zostało usuniętych z miasta – takich pojazdów, które właśnie były wrakami. To dane tylko dla Warszawy, ale wraki oczywiście znajdziemy w każdym zakątku naszego kraju.

Brak współpracy Straży Miejskiej z Policją

Kontrola NIK dotycząca skuteczności usuwania wraków objęła urzędy największych miast i gmin z województwa mazowieckiego, głównie te, w których nie funkcjonuje Straż Miejska. Według raportu NIK jedną z głównych przyczyn uniemożliwiających usuwanie wraków jest niewłaściwa współpraca ze strony Policji. Policja argumentowała, że porzucone samochody są zaparkowane prawidłowo i nie stanowią zagrożenia. Tymczasem w raporcie NIK możemy przeczytać:

„Wielokrotnie zdarzało się, że ignorowano wniosek urzędu o wydanie dyspozycji usunięcia auta, które ewidentnie spełniało przesłanki wynikające z kodeksu drogowego, czyli nie miało tablic rejestracyjnych albo jego stan wskazywał na to, że przez długi czas nie było używane”.

Wraki zaczną znikać z ulic szybciej

Prezes NIK pogroził policji palcem, więc możemy się spodziewać, że już niedługo wraki będą usuwane bardziej skutecznie. Procedura - niezależnie od tego czy czynności podjęła policja, czy straż miejska - zaczyna się od ustalenia właściciela pojazdu i wezwania go do usunięcia wraku.  Jeżeli właściciel się nie znajduje, wówczas ten samochód, zostaje usunięty na parking depozytowy. Jeśli pojazd nie zostanie odebrany w ciągu 6 miesięcy od odholowania, uznaje się go za porzucony i przechodzi na własność gminy.

Kiedy samochód staje się wrakiem w świetle przepisów?

Przypomnijmy, że samochód może zostać uznany za wrak jeśli brakuje mu tablic rejestracyjnych, kół, szyb, a nawet drzwi lub jego stan techniczny wskazuje, że nie nadaje się do jazdy.

"Raport Turbo" - gdzie i kiedy oglądać? 

Oglądaj "Raport Turbo" od poniedziałku do piątku o 18:00 i 22:00 na kanale TVN Turbo. W programie zawsze najnowsze doniesienia ze świata motoryzacji i techniki. Codziennie nowa dawka informacji o premierach, rajdach i wyścigach i najważniejszych wydarzeniach.

Zobacz także:

Autor:KJ

Źródło zdjęcia głównego: Raport Turbo

Pozostałe wiadomości