Prawo jazdy kategorii B nie jest już tak pożądane. Powodów jest kilka

Prawo jazdy kategorii B nie jest już tak pożądane. Powodów jest kilka
Prawo jazdy kategorii B nie jest już tak pożądane. Raport Turbo
Źródło: Raport Turbo
Jest coraz mniej chętnych na prawo jazdy. Z danych statystycznych wynika, że z roku na rok maleje liczba wydawanych blankietów uprawniających do kierowania pojazdami. Z czego to może wynikać i dlaczego wiele osób nie potrzebuje lub nie chce prawka? W "Raporcie Turbo" sprawdzał to Łukasz Byśkiniewicz.

Skończyć osiemnastkę i od razu wsiąść za kierownicę? Tak kiedyś myśleli wszyscy. Młodzi ludzie tylko czekali do ukończenia 18 roku życia, aby móc zrobić upragnione prawko, czyli tak zwaną "przepustkę do wolności" i własnych czterech kółek.

- To była pierwsza szansa, aby potwierdzić swoja dorosłość, aby zdobyć ten dokument, aby moc przed rówieśnikami pokazać swoje umiejętności. Teraz to się zmieniło i to nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach wysoko zmotoryzowanych. Jest mniejsze zainteresowanie – wyjaśniła nam Maria Dąbrowska-Lorenz z Instytutu Transportu Samochodowego.

Prawo jazdy - mniej chętnych na egzamin

Przeglądając się danym z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców widać, że z roku na rok wydawanych jest coraz mniej praw jazdy. Przez ostatnich 5 lat liczba wydanych blankietów uprawniających do kierowania pojazdami zmalała o 1/4. Przyczyny? Przede wszystkim drożejące samochody i wysokie koszty ich utrzymania.

Marta Byśkiniewicz ma 31 lat. Mieszka w Warszawie. Do tej pory nie zrobiła prawa jazdy, ponieważ go nie potrzebuje. Komunikacja w stolicy pozwala na zrezygnowanie z własnych czterech kółek. Co jeszcze zniechęca ją do posiadania samochodu? Odpowiedź jest prosta. - Opłaty! Tak! Posiadanie samochodu nie jest tanie. Za 300 zł przez trzy miesiące jeżdżę komunikacją miejską. Jak chcę gdzieś szybciej dojechać, to są odpowiednie firmy taksówkowe - stwierdza ze stanowczością.

Mało chętnych na prawo jazdy - powody

Do jazdy samochodem zniechęcają także problemy z parkowaniem, a już niedługo także strefy czystego transportu, do których nie wjadą starsze samochody. Samo zdobycie prawa jazdy też nie jest proste - trzeba zdać egzamin, a wcześniej zapisać się na kurs, którego cena na kategorię B waha się w stolicy od 3000 do 4000 złotych.

Wpływ na chęć lub niechęć zrobienia prawka mają także osobiste zainteresowania motoryzacją. Na to wskazał instruktor jazdy. - Mam wrażenie, że nieraz rodzice chcą pomoc i zainicjować (pójście na kurs - przyp. red.) i taki kandydat zazwyczaj nie kończy kursu w terminie, który byśmy sobie zaplanowali - powiedział w "Raporcie Turbo" Hubert Winkler.

Pomimo ogólnego spadku wydawanych praw jazdy to na kursach zdecydowaną większość stanowią młodzi kandydaci.

"Raport" Turbo - gdzie i kiedy oglądać?

Oglądaj "Raport Turbo" od poniedziałku do piątku o 18:00 i 22:00 na kanale TVN Turbo. W programie zawsze najnowsze doniesienia ze świata motoryzacji i techniki. Codziennie nowa dawka informacji o premierach, rajdach i wyścigach i najważniejszych wydarzeniach.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości