Wyprawa na wakacje z przyczepą. Uważajcie na wyższe opłaty drogowe i kary

Wyprawa na wakacje z przyczepą. Uważajcie na wyższe opłaty drogowe i kary
Wyprawa na wakacje z przyczepą. Uważajcie na wyższe opłaty drogowe i kary
Jazda samochodem z przyczepą kempingową lub prowadzenie ciężkiego kampera to nie tylko inne limity prędkości czy kategorie prawa jazdy. To również, a może przede wszystkim, opłaty drogowe, o których nie musimy pamiętać podczas jazdy osobówką.

Osobówka nie płaci za przejazd, a osobówka z większą przyczepą już tak

Odcinki autostrad zarządzane przez GDDKiA dla kierowców osobówek są od zeszłego roku darmowe, podobnie jak wszystkie ekspresówki i drogi krajowe. Niestety część kierowców zapomina, że podpięcie przyczepy może całkowicie zmienić tę komfortową sytuację.

Jeżeli nasz samochód osobowy zaczyna tworzyć pewien zespół większy niż tylko te cztery kółka, to wtedy trzeba sprawdzić dokładnie jaką opłatę powinniśmy wnieść. Zupełnie inną bajką są samochody ciężarowe, których opłaty dotyczą cały czas.
Szymon Piechowiak
GDDKiA

Potrzebne będzie odpowiednie urządzenie w kabinie

Każdy kierowca, który porusza się pojazdem lub zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej większej niż 3,5 tony, musi płacić. Szczegółowa mapa płatnych odcinków dostępna jest na stronie etoll.gov.pl. Rejestracji w elektronicznym systemie poboru opłat e-TOLL można dokonać samodzielnie.

Należy zamontować w pojeździe przenośne urządzenie, które można kupić również w miejscach obsługi klienta. Na podstawie danych geolokalizacyjncyh system e-TOLL nalicza opłatę elektroniczną. Można to zrobić w formie przedpłaty, jak również w formie odroczonej płatności. 
mł. asp. Justyna Pasieczyńska
Krajowa Administracja Skarbowa

Uwaga na kary, mogą być wysokie

Brak wniesienia opłaty wiąże się z karą w wysokości od 500 do 1500 zł. Warto przypomnieć, że ciągnięcie dużej przyczepy wymaga odpowiedniego prawa jazdy. Jeżeli DMC zestawu nie przekracza 4250 kg, wystarczy kod. 96 do prawa jazdy kategorii B. Wyższe DMC to już konieczność posiadania kategorii B+E. Warto o tym pamiętać, bo konsekwencje są poważne.

W przypadku tego wykroczenia sąd orzeka obligatoryjnie zakaz kierowania pojazdami policjant na miejscu. Nie wystawi nam mandatu, tylko będzie musiał skierować taką sprawę do sądu rejonowego. Sąd poza orzeczeniem zakazu kierowania pojazdami może też nałożyć grzywnę od 1,5 tysiąca do nawet 30 tysięcy zł.
Kom. Antoni Rzeczkowski 
Komenda Główna Policji

Jak widać koszty takich zaniedbań mogą być bardzo wysokie, dlatego warto dużo wcześniej sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym parametry przyczepy i samochodu, żeby w trasie nie było przykrych niespodzianek.

"Raport Turbo" - gdzie i kiedy oglądać?

Oglądaj "Raport Turbo" od poniedziałku do piątku o 18:00 i 22:00 na kanale TVN Turbo. W programie zawsze najnowsze doniesienia ze świata motoryzacji i techniki. Codziennie nowa dawka informacji o premierach, rajdach i wyścigach i najważniejszych wydarzeniach.

Zobacz także:

KJ

podziel się:

Pozostałe wiadomości