Remonty i prace serwisowe na autostradzie A4. Uwaga na drogowców

Drogowcy podsumowują zimę i rozpoczynają pierwsze remonty  - objazd autostrady A4
Drogowcy podsumowują zimę i rozpoczynają pierwsze remonty
Źródło: Raport Turbo
Opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zaprosił dziennikarzy na objazd autostrady A4 i pokazał, jak wygląda bieżące utrzymanie dróg. Zaczynają się remonty po ostatniej zimie.

Start robót na autostradzie A4

Tegoroczna zima z punktu widzenia kierowców nie była aż tak surowa, co nie oznacza, że drogowcy nie mieli co robić. Opolski oddział GDDKiA zużył w tym sezonie prawie 14,5 tysiąca ton soli drogowej, a ponad setka pojazdów utrzymaniowych wyjechała na akcję łącznie 2600 razy. To są te pierwsze roboty, które startują po sezonie zimowym. Po remontach cząstkowych przystępujemy do odnowy oznakowania poziomego, ponieważ ono się zużywa, wyciera. – mówi Rafał Pydych GDDKiA Opole. Prace konserwacyjne to również bieżąca naprawa infrastruktury takiej jak uszkodzone bariery. Te, szczególnie na autostradzie, muszą być naprawione jak najszybciej.

Remonty na A4 - oznakowanie drogowców

Praca pod ruchem drogowym jest wyjątkowo niebezpieczna i stresująca. W takich miejscach w każdej chwili może dojść do wypadku. Przy pracach, które są na pasach ruchu, stosowane są również przyczepy energochłonne. Ustawia się je bezpośrednio przed frontem robót, a dodatkowo stoją jeszcze przyczepy U26A, które są oznakowane i oświetlone. W latach 2021-2022 w całej Polsce doszło do ponad 170 wypadków z udziałem służb drogowych. Właśnie dlatego tak ważne jest odpowiednie oznakowanie.

Sprzątanie po podróżnych na A4

Ogromnym wyzwaniem są również śmieci, które zbierają się nie tylko na MOP-ach, ale również w rowach i na poboczach. W zeszłym roku tylko na opolskim odcinku A4 zebrano ponad 14 ton śmieci. - W ciągu miesiąca z samego pasa drogowego autostrady jest zbierane około 50 m3 śmieci. Drugie tyle to są śmieci pochodzące z MOP-ów, czyli z miejsc obsługi podróżnych. Głównym problemem są opony pochodzące z wystrzałów opon samochodów ciężarowych – wyjaśnił Arkadiusz Tromsa z GDDKiA Opole

Drogowcy podkreślają, że sezon letni dopiero się rozkręca. Przed nami okres wakacyjny, a więc czas wzmożonego ruchu, poważnych napraw oraz remontów, ale również przygotowania do kolejnej zimy. Opolski odcinek autostrady A4 ma długość 170 km, a drogi krajowe to prawie 900 km.

"Raport Turbo" - gdzie i kiedy oglądać?

Oglądaj "Raport Turbo" od poniedziałku do piątku o 18:00 i 22:00 na kanale TVN Turbo. W programie zawsze najnowsze doniesienia ze świata motoryzacji i techniki. Codziennie nowa dawka informacji o premierach, rajdach i wyścigach i najważniejszych wydarzeniach.

Zobacz także:

Autor: KJ

Źródło zdjęcia głównego: Raport Turbo

podziel się:

Pozostałe wiadomości