Czy opłaca się serwisować samochód w ASO? Pojawił się ciekawy raport 

Warsztat samochodowy
Warsztat samochodowy
Źródło: Pixabay
Koszty serwisowania samochodu w Autoryzowanych Stacjach Obsługi są wyższe, ale auto z taką historią serwisową można korzystniej sprzedać. Taki wniosek płynie z raportu, który został przygotowany przez Związek Dealerów Samochodów we współpracy z AutoDNA. 

Właściwy wybór warsztatu do serwisowania samochodu to dylemat, przed którym staje wielu kierowców. Argumentów za i przeciw, aby zdecydować się na ASO nie brakuje, a kolejnych dostarcza wspomniany wyżej raport. Jego autorzy skupili się na różnicach w cenie, jakie osiągają samochody serwisowane w ASO i poza nimi na popularnych portalach ogłoszeniowych. 

Serwisowany w ASO, droższy na rynku wtórnym 

Okazuje się (choć nie jest to jakaś wielka niespodzianka), że te samochody, które były regularnie serwisowane w ASO są na rynku wtórnym wyceniane wyżej od tych, które trafiały do serwisów niezależnych. Jak czytamy we wnioskach z raportu: 

Przeprowadzone badanie wykazało wysoką tendencję do wzrostu cen ofertowych szerokiej gamy markomodeli. Pojazdy uwzględnione w raporcie cechowały się najwyższym wzrostem wartości rezydualnej na rynku w przypadku prowadzenia obsługi w autoryzowanym serwisie. Najczęściej w zestawieniu pojawiały się samochody najstarsze. Grupa rocznikowa 2010, która stanowiła ponad 25% całego rankingu odnotowała też najwyższy średni wzrost wartości na poziomie 14.38%. Grupą z drugim najwyższym wzrostem był rocznik 2021 – samochody wtedy wyprodukowane i serwisowane w ASO były średnio o 14.33% droższe. Warto odnotować, że modele z tej grupy stanowiły mniej niż 16% całości zestawienia. Tutaj należy mieć też na uwadze możliwość występowania błędu ludzkiego w postaci braku zamieszczania informacji o serwisie w ASO w ogłoszeniach najmłodszych pojazdów, które zawsze były obsługiwane przez autoryzowanego dealera. 

Najwyższy średni wzrost cen z prezentowanych marek osiągnęło Subaru z wynikiem równym 17,97%. Pośród marek premium najlepiej wypadło Porsche - 16,9%. Uśredniony wzrost dla wszystkich uwzględnionych marek premium to 14%. 

Wyniki badania nie pozostawiają złudzeń, Polacy chcą kupować samochody serwisowane w ASO i są gotowi za nie zapłacić odpowiednio więcej. Jako przedstawiciele firmy obsługującej rynek pojazdów używanych cieszymy się z rosnącej świadomości konsumentów, którzy coraz lepiej określają wartość nabywanego czy sprzedawanego pojazdu, umiejętnie korzystając z dostępnych narzędzi. Publikowany przez nas raport będzie skutecznie pomagał odnaleźć się przyszłym nabywcom na rynku, który nadal potrafi zaskoczyć. Prezentowane przez nas dane z pewnością też docenią obecni właściciele, którzy będą w stanie łatwo określić o ile więcej ich pojazd może być wart w przypadku serwisu w ASO. 
Mariusz Sawuła 
AutoDNA

Cały raport można znaleźć na stronie Związku Dealerów Samochodów

Zobacz także:

Autor: MM

Źródło: ZDS, AutoDNA

Źródło zdjęcia głównego: Pixabay

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak ciekawie można spędzić lato w mieście?
Materiał promocyjny

Jak ciekawie można spędzić lato w mieście?