430 zł za badanie techniczne samochodu? Resort zaprzecza 

Przegląd samochodu
Przegląd samochodu
Media obiegła informacja, że stawka za badanie techniczne wzrośnie od 1 lipca 2024 r. i zamiast dotychczasowych 98 zł będzie wynosić 430 zł. Ministerstwo Infrastruktury zaprzecza. 

O postulatach podwyższenia stawki za badanie techniczne pojazdu słyszy się już od kilkunastu miesięcy. Obecne kwoty zostały ustalone w 2004 roku i wynoszą: 98 zł za samochód osobowy (162 zł za taki z instalacją LPG), 62 zł za motocykl i 153 zł za samochód ciężarowy. Właściciele stacji diagnostycznych twierdzą – i trudno się z nimi nie zgodzić – że utrzymywanie stawek na takim poziomie przez tak długi czas godzi w ich interesy. Sytuacja gospodarcza naszego kraju znacznie zmieniła się przez ostatnie 20 lat, wielokrotnie wzrastała też płaca minimalna oraz inflacja. Nic więc dziwnego, że diagności starają się wpłynąć na Ministerstwo Infrastruktury i wymusić korzystne dla siebie zmiany. 

430 zł za badanie techniczne? Plotka 

W ostatnich dniach pojawiła się informacja, że stawki znacznie wzrosną. Zgodnie z nią właściciele samochodów osobowych mieliby płacić za badanie techniczne 430 zł, i to już od 1 lipca 2024 roku. Plotka ta nie ma jednak pokrycia w rzeczywistości. Wynika ona bowiem z błędnej interpretacji pisma, jakie do ministerstwa przesłało porozumienie ośmiu organizacji branży motoryzacyjnej powiązanych z działalnością SKP. Pojawił się w nim postulat, aby wysokość opłaty za badanie techniczne powiązać z wysokością płacy minimalnej. Jeśli przyjąć, że powinna ona wynosić 10% tej wartości, to mamy kwotę 430 zł. Oczywiście to tylko postulat, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistymi zmianami w prawie. Wiadomość lotem błyskawicy obiegła sporą część mediów, na co zareagował profil Ministerstwa Infrastruktury w serwisie X (dawniej Twitter), dementując plotkę: 

Czy stawki za badanie techniczne wzrosną? 

O ile informacja o wprowadzeniu nowego cennika od 1 lipca 2024 roku okazała się nieprawdziwa, o tyle sam wzrost stawki (niekoniecznie do poziomu 430 zł) wydaje się być nieunikniony. W kwietniu informowaliśmy o tym, że senatorowie z Komisji Infrastruktury po zapoznaniu się z informacją ministra infrastruktury na temat funkcjonowania stacji kontroli pojazdów, zadeklarowali wystąpienie do ministerstwa z wnioskiem o jak najszybszą zmianę cennika opłat za badanie techniczne pojazdów. Kwestią otwartą pozostaje zatem termin wprowadzenia zmian w cenniku oraz oczywiście nowa wysokość samej opłaty. Tu padają różne kwoty – 184,50 zł, 246 zł, a teraz także 430 zł. Bardziej prawdopodobna wydaje się jednak pierwsza lub druga z wymienionych propozycji. 

Zobacz także:

Autor: MM

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak ciekawie można spędzić lato w mieście?
Materiał promocyjny

Jak ciekawie można spędzić lato w mieście?