Ford F-150 Lightning najszybszy na Pikes Peak. I to pomimo awarii! 

Ford F-150 Lightning SuperTruck
Ford F-150 Lightning SuperTruck
Prowadzony przez Romaina Dumasa Ford F-150 Lightning SuperTruck okazał się najszybszym pojazdem podczas tegorocznej edycji słynnego wyścigu na Pikes Peak. Elektryczny samochód dojechał na metę w najkrótszym czasie, który mógłby być jeszcze lepszy, gdyby nie pewna awaria.

Wyścig na szczyt znajdującego się nieopodal miasta Colorado Springs Pikes Peak jest z pewnością dobrze znany fanom motoryzacji na całym świecie. Jego uczestników czeka trudne zadanie – jak najszybsze pokonanie trasy o długości 20 kilometrów, która zaczyna się na wysokości 1 440, a kończy na 4302 metrów nad poziomem morza. To wyzwanie zarówno dla kierowców, jak i pojazdów oraz ich konstruktorów. 

Ford F-150 Lightning SuperTruck wygrywa Pikes Peak 2024 

W tegorocznej edycji imprezy najszybszym samochodem okazał się Ford F-150 Lightning SuperTruck, za kierownicą którego zasiadł doświadczony kierowca Romain Dumas. Pojazd to pickup o napędzie elektrycznym, zaprojektowany przez dział Ford Design oraz STARD. SuperTruck jest wyposażony w trzy sześciofazowe silniki STARD UHP, które łącznie mają generować moc 1600 koni mechanicznych.  

Ford F-150 Lightning SuperTruck
FordPerformanceSuperTruckRev1
FordPerformanceSuperTruckRev3
FordPerformanceSuperTruckRev4
FordPerformanceSuperTruckRev5
+5
Zobacz galerię
Jestem zaszczycony, że wspólnie z Ford Performance mogłem sięgnąć po to zwycięstwo w wyścigu Pikes Peak International Hill Climb. Wszystko podczas tej imprezy jest wyzwaniem. Nie przypomina ona żadnego innego wyścigu – masz tylko jeden strzał. Na początku stanęliśmy przed nie lada problemem, ale to tylko zwiększyło moją determinację, by nadrobić stracony czas w dalszej części wyścigu. 
Romain Dumas

Ostatecznie omawianemu Fordowi udało się uzyskać najlepszy czas ze wszystkich. SuperTruck pokonał liczącą 20 kilometrów trasę w 8 minut i 53,553 sekundy. Wynik byłby jeszcze lepszy, gdyby nie awaria, która unieruchomiła samochód na trasie na 26 sekund. Warto dodać, że wspomniany Romain Dumas to prawdziwy weteran i jednocześnie legenda Pikes Peak. To właśnie on prowadził w 2018 roku Volkswagenda ID. R, do którego należy rekordowy czas na tej trasie. Pokonanie całej trasy zajęło mu wówczas 7 minut i 57,148 sekund.  

Zobacz także:

Autor: MM

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak ciekawie można spędzić lato w mieście?
Materiał promocyjny

Jak ciekawie można spędzić lato w mieście?