Ile chińskich samochodów sprzedaje się w Polsce?

„Zainteresowane jest ogromne” – Ile chińskich samochodów sprzedaje się w Polsce?
240627_raport_turbo_odc4508_1
Źródło: Raport Turbo
Nowe dane na temat sprzedaży w Polsce chińskich samochodów zaskakują. Nie tyle liczbą, a tym, kto jest na prowadzeniu - tak doniósł mi Łukasz Zaskakującą dla niektórych informacją będzie to, jaka jest najpopularniejsza chińska marka w Polsce.

No właśnie tą marką jest ... uwaga Volvo. Sama marka jest oczywiście szwedzka, ale od strony formalnej należy do chińczyków. Jeśli jednak pominiemy Volvo, to statystyki wyglądają zupełnie inaczej.

Statystyki po odęciu udziału Volvo

Według danych instytutu SAMAR przez pierwszych 5 miesięcy tego roku w Polsce zarejestrowano ponad 10,5 tysiąca samochodów chińskich marek. Zawiera się w tym jednak ponad osiem tysięcy trzysta samochodów Volvo, które zdaniem przedstawicieli marki powinny być liczone w tym zestawieniu. Marka co prawda należy do chińczyków, ale w chinach produkowany jest tylko jeden z jej modeli sprzedawanych w Europie - EX30. - Trudno używać tego określenia, jeśli chodzi o markę Volvo. Marka volvo to prawie 100 lat tradycji skandynawskiej, którą kultywujemy i rozwijamy najbardziej, jeśli chodzi o bezpieczeństwo – mówi rzeczniczka prasowa Volvo Alicja Górka.

Chiński udział w naszym rynku na razie jest niewielki

Pomijając Volvo, od stycznia do maja włącznie na polskich drogach pojawiło się w sumie 2250 sztuk nowych samochodów chińskich marek. - Marki chińskie wciąż stanowią mniejszość na polskim rynku. Ich udział jest bardzo mały, ponieważ nie przekracza 2% - powiedział Wojciech Drzewiecki z instytutu samar.

Zdecydowanie najpopularniejszą chińską marką na naszym rynku jest wskrzeszona do życia MG. Przez 5 miesięcy zarejestrowano prawie 1900 egzemplarzy. Na drugim miejscu są auta BAIC, a na trzecim Maxus. Pozostałe marki mają na razie marginalną sprzedaż. Jednak z każdym miesiącem można się spodziewać, że chińskich samochodów na polskich drogach będzie przybywać, póki są one jeszcze tańsze od europejskich odpowiedników.

Chińskie marki wybudziły nasze zainteresowanie

- Ludzie rozglądają się za tymi samochodami, patrzą, co to jest za logo. Jak to się nazywa. Zainteresowanie jest olbrzymie, choć na drogach tych samochodów jest niewiele – mówi Adam Kornacki z TVN Turbo.

"Raport Turbo" - gdzie i kiedy oglądać?

Oglądaj "Raport Turbo" od poniedziałku do piątku o 18:00 i 22:00 na kanale TVN Turbo. W programie zawsze najnowsze doniesienia ze świata motoryzacji i techniki. Codziennie nowa dawka informacji o premierach, rajdach i wyścigach i najważniejszych wydarzeniach.

Autor: KJ

Źródło zdjęcia głównego: Raport Turbo

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak ciekawie można spędzić lato w mieście?
Materiał promocyjny

Jak ciekawie można spędzić lato w mieście?