Nowe samochody będą droższe. To efekt regulacji UE 

Nowe samochody
Nowe samochody
Źródło: Unsplash
Nowe unijne regulacje sprawią, że nowe samochody będą jeszcze droższe, niż dotychczas. Zgodnie z przewidywaniami najbardziej zdrożeją SUV-y – nawet o 4-5 tysięcy euro. 

Nowe unijne regulacje jeszcze bardziej zaostrzają kurs wobec samochodów spalinowych. W ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy w życie wejdą dwie, których skutki będą dwojakie – z jednej strony wzrost cen aut z segmentu SUV-ów, a z drugiej zniknięcie z rynku małych, miejskich pojazdów.  

GSR2 – o co chodzi? 

Już w lipcu 2024 r. wejdą w życie unijne przepisy zgodne z rozporządzeniem GSR2, czyli General Safety Regulation. Zakładają one obowiązek umieszczania w samochodach systemów, które mają zagwarantować kierowcy i pasażerom większy poziom bezpieczeństwa – chodzi między innymi o system wykrywający u kierującego wysoki poziom zmęczenia. Tego typu rozwiązania są obecne od jakiegoś czasu w autach z wyższej półki, ale teraz będą dotyczyć wszystkich pojazdów. Oznacza to, że małe samochody do miasta albo staną się droższe, albo ich produkcja zostanie zakończona – w zależności od tego, co bardziej się ich producentom opłaci. Wiadomo już, że druga z wymienionych opcji będzie dotyczyć np. spalinowego Fiata 500, który był produkowany m.in. w Tychach. Można założyć, że podobny los spotka też jego rywali. 

CAFE – dlaczego samochody zdrożeją? 

Na tym jednak złe wiadomości dla potencjalnych klientów się nie kończą. W 2025 roku zacznie obowiązywać nowa, bardziej restrykcyjna niż poprzednio, wersja programu CAFE, czyli Clean Air For Europe. Program zakłada promowanie produkcji aut nisko- i zeroemisyjnych i w jego myśl każdy producent będzie musiał osiągnąć średnią emisję w gamie na poziomie 94 g CO2/km. Jak można to zrobić? Zwiększając produkcję samochodów z układami hybrydowymi lub elektrycznymi. Jest też druga opcja – zignorowanie nowych poleceń na rzecz zapłacenia przewidzianej w przepisach kary. Skutek dla klientów będzie taki sam – zwiększenie i tak już wysokich cen nowych pojazdów w salonach. Nietrudno przewidzieć, jakie będą efekty wejścia w życie opisanych przepisów – klienci jeszcze bardziej zwrócą uwagę na rynek aut używanych, co również niechybnie przełoży się na większe ich ceny. 

Zobacz także:

Autor: MM

Źródło zdjęcia głównego: Unsplash

podziel się:

Pozostałe wiadomości