Abarth Offshore. Włoska firma świętuje urodziny budując łódź

Abarth Offshore
Abarth Offshore
Włoski producent samochodów postanowił w nietypowy sposób uczcić 75. jubileusz swojego powstania. Z tej okazji Abarth zaprezentował światu nie specjalną edycję jednego ze swoich modeli, a... łódź motorową! 

Abarth Offshore. Motorówka na 75. urodziny 

Motorówka została zaprezentowana światu podczas imprezy Top Marques 2024, która odbyła się w czerwcu w Monako. Abarth Offshore, bo tak nazywa się ten pojazd, swoją stylistyką wyraźnie nawiązuje do modelu 595, który jest sportowym wariantem popularnego Fiata 500. Producent zdecydował się na wybór ciemnozielonego lakieru. Offshore napędzany jest silnikiem zaburtowym o mocy 230 koni mechanicznych. Posiada dwa wyścigowe układy wydechowe marki Riva, które zapewniają mu agresywny, rasowy dźwięk. W środku znajdują się fotele sportowe Besenzoni z pikowaną, skórzaną tapicerką. Aby zapełnić swoim pasażerom odpowiedni poziom komfortu na wodzie, platforma kąpielowa posiada wpuszczaną stalową drabinkę, a podwójny pokład słoneczny na rufie pozwala gościom zrelaksować się po kąpieli. 

Abarth Offshore został wyprodukowany w 500 egzemplarzach. Firma nie podała, ile kosztuje każdy z nich. 

Abarth. Historia marki 

Historia marki Abarth sięga lat czterdziestych dwudziestego wieku. Przedsiębiorstwo powstało w 1949 roku w Bolonii (jego obecną siedzibą jest Turyn) i zostało założone przez Carlo Abartha. Firma od samego początku zajmowała się tym, z czego jest znana do dziś, czyli ulepszaniem seryjnych wersji samochodów. Obiektami przeróbek były głównie auta marki Fiat, ale okazjonalnie także pojazdy innych producentów (Renault, Alfa Romeo i Simca). W 1971 roku Abarth oficjalnie wszedł w skład koncernu Fiata. Kilka lat później jej działalność została zawieszona. Abarth wrócił do życia na początku XXI wieku, kiedy to tą marką zaczęto oznaczać sportowe modele Fiata – Seicento oraz Stilo. W 2007 roku Abarth stał się samodzielną marką, oferującą sportowe warianty miejskich modeli Fiata – Grande Punto oraz 500. Obecnie koncern Stellantis (do którego należy Abarth) oferuje dwa samochody z charakterystycznym skorpionem w logo – spalinowego 595 oraz elektrycznego 500e. 

Zobacz także:

Autor: MM

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak ciekawie można spędzić lato w mieście?
Materiał promocyjny

Jak ciekawie można spędzić lato w mieście?