Ile da się przejechać na jednym litrze benzyny? 482 km to bardzo dobry wynik, ale byli lepsi

Jazda o kropelce
Jazda o kropelce. Zawody oszczędnych studenckich bolidów
Źródło: Raport Turbo
Palą tyle co nic, a potrafią przejechać setki, nawet tysiące kilometrów. Super energooszczędne bolidy, zbudowane przez młodych konstruktorów, rywalizowały we Francji w ekomaratonie, zużywając rekordowo mało benzyny, wodoru albo prądu. Na torze niedaleko Tuluzy byli również polscy studenci. Jak kim poszło? To na miejscu widział Michał Murawiński.

Jeżeli niektórym wydaje się, że te bolidy jeżdżą w nieco sennym tempie, to uwierzcie, że ich rywalizacja dostarcza naprawdę dużych emocji, o czym przekonał się między innymi nasz operator kamery, który był bardzo bliskim świadkiem małej kraksy na francuskim torze.

Ekomaraton - przygotowania do rajdu

Największą niewiadomą startu w ekomratonie jest to czy pojazd zostanie dopuszczony do startu przez restrykcyjną komisję techniczną. Widać to było po Weronice Nowak z Politechniki Lubelskiej – Jestem zestresowana, bo mamy ze dwie minuty, a dopiero test pasów – mówiła w "Raporcie Turbo". W padoku zespoły młodych konstruktorów i mechaników do ostatnich chwil przed startem, w pocie czoła pracują nad swoimi energooszczędnymi maszynami. Aktualnie uszczelniam układ wodorowy. - Mam przy sobie tutaj ogniwo wodorowe, do którego wkręcam specjalne króćce – mówi Michał Borkowski. Bolidy zbudowane są przez uczniów i studentów szkół oraz uczelni technicznych.

Rywalizacja w studenckim ekomaratonie

Na torze muszą pokonać 10 pętli o długości około 1600 metrów w czasie 38 minut. Kierowcy, to, ze względu na lekką wagę, głównie dziewczyny. Jak w F1, mają łączność zespołem, by wiedzieć, kiedy na przykład przyspieszyć. Aleksandra Woźniak wytłumaczyła nam strategię. - Minimum 4-5 osób stoi w różnych miejscach w okolicach toru z krótkofalówkami, ja też posiadam jedną u siebie w bolidzie - powiedziała.

Pojazdy najczęściej jeżdżą na benzynę, olej napędowy, wodór albo prąd. Są podzielone na kategorie prototypów oraz małych bolidów miejskich wyposażonych w światła, a nawet wycieraczki. Chodzi o to, by na jak najmniejszym ekwiwalencie swojego paliwa albo energii przejechać jak najwięcej kilometrów, co jest skrupulatnie liczone przez sędziów.

Polskie studenckie ekipy jeżdżą na zawody od lat

Bolid "Eco Arrow" z Łodzi, z silnikiem od spalinowej podkaszarki na litrze benzyny pokonał 482 km i w swojej klasie zajął 15 miejsce. - Jestem bardzo dumna z mojego zespołu i uważam, że jest naprawdę z czego się cieszyć, jest co świętować – powiedziała nam Paulina Krawiec z Politechniki Łódzkiej.

Trzeci z polskich zespołów i jego "HAJDRAJW" na metrze sześciennym wodoru przejechał 240 km i w swojej klasie był 6., walcząc ze zmienną pogodą na torze.

Wśród 108 ekip z 23 krajów, w generalce wygrali gospodarze - Francuzi, którzy na litrze benzyny pokonali aż 2336 km.

"Raport Turbo" - gdzie i kiedy oglądać?

Oglądaj "Raport Turbo" od poniedziałku do piątku o 18:00 i 22:00 na kanale TVN Turbo. W programie zawsze najnowsze doniesienia ze świata motoryzacji i techniki. Codziennie nowa dawka informacji o premierach, rajdach i wyścigach i najważniejszych wydarzeniach.

Zobacz także:

Autor: KJ

Źródło zdjęcia głównego: Raport Turbo

podziel się:

Pozostałe wiadomości