Podrożały polisy OC. Gdzie najbardziej?

Podrożały polisy OC. Gdzie najbardziej?
Polisy OC podrożały. Gdzie Najbardziej? Raport Turbo
Źródło: Raport Turbo
OC coraz droższe i niestety zapowiada się, że będzie gorzej. Obowiązkowe polisy samochodowe w ostatnich czasach był chyba jedyną rzeczą, jaka nie drożała, ale to też już przeszłość. Michał Murawiński zgłębił temat w "Raporcie Turbo".

Aż o ponad 17% wzrosła średnia cena OC w Polsce, w trakcie pierwszych trzech miesięcy tego roku. Dane zestawiła jedna z porównywarek ubezpieczeń w stosunku do tego samego okresu poprzedniego roku.

OC - gdzie w Polsce jest najdroższe?

Najwięcej, średnio prawie 700 złotych za OC, trzeba zapłacić w województwie pomorskim. Blisko 640 na Mazowszu i około 630 na Dolnym Śląsku. Najtaniej, czyli mniej niż 500 złotych, jest na Podkarpaciu i w województwach opolskim i świętokrzyskim. Jeśli chodzi o konkretne miasta to ciekawe, że najwięcej wcale nie zapłacą kierowcy zarejestrowani w Warszawie, a w Gdańsku średnio 802 złote. Na drugim miejscu Wrocław 782 złote a na trzecim miejscu niespodzianka Szczecin wyrzucił z podium trzech najdroższych miast Warszawę z wynikiem 722 złote, ale wyprzedził ją tylko o 2 złote. Nawet dwa złote piechotą jednak nie chodzi, a ceny OC wzrosły, bo o 11% wzrosła też wysokość średniej likwidacji szkody w naszym kraju przez ubezpieczycieli. Teraz jest na poziomie prawie 10 tysięcy złotych.

Wysokość składki OC - od czego zależy

Najmłodsi kierowcy 18-latkowie średnio za OC płacą ponad 2 tysiące złotych. 35-latkowie 4 razy mniej, a 60-latkowie niecałe 500 złotych. Wzrost cen w pierwszym kwartale tego roku nie jest przypadkowy. Ceny muszą być adekwatne do tego, jak rosną ceny na przykład likwidacji szkód, jak rosną koszty części samochodowych, koszty napraw, ale też procedur medycznych i te koszty w ostatnim czasie bardzo podskoczyły do góry. Składki muszą je równoważyć. Kto jeździ autem bez ważnego OC, naraża się na wielotysięczne, a nawet milionowe kary, gdyby na przykład brał udział w wypadku.

Auto na holowniku.
Podrożały polisy OC. Gdzie najbardziej?
Auto na holowniku.
Źródło: Raport Turbo

"Raport Turbo" - gdzie i kiedy oglądać?

Oglądaj "Raport Turbo" od poniedziałku do piątku o 18:00 i 22:00 na kanale TVN Turbo. W programie zawsze najnowsze doniesienia ze świata motoryzacji i techniki. Codziennie nowa dawka informacji o premierach, rajdach i wyścigach i najważniejszych wydarzeniach.

Zobacz także:

Autor: KJ

Źródło zdjęcia głównego: Raport Turbo

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak ciekawie można spędzić lato w mieście?
Materiał promocyjny

Jak ciekawie można spędzić lato w mieście?