Wsiadasz na rower - przestrzegaj przepisów. Nie tylko policja może wystawiać mandaty

Wsiadasz na rower - przestrzegaj przepisów. Nie tylko policja może wystawiać mandaty
Nie tylko policja, ale i straż miejska może wystawiać mandaty rowerzystom
Źródło: Raport Turbo
Pogoda sprawia, że coraz chętniej przesiadamy się na rowery. Korzystając z tego środka transportu, trzeba pamiętać o przepisach. Jest kilka, które warto przypomnieć, zwłaszcza że ich egzekwowanie to od niedawna zadanie nie tylko policji, lecz także straży miejskiej. Więcej o tym Mikołaj Borcowski powiedział w "Raporcie Turbo".

Rowerzysto, już od kilku miesięcy nie tylko policjant może cię ukarać za nieprawidłową jazdę na dwóch kółkach. Teraz także straż miejska. Ta może skontrolować np. posiadanie karty rowerowej.

Karta rowerowa - kiedy jest obowiązkowa?

Z racji, że mandaty mogą otrzymywać jedynie osoby powyżej 17 lat, to za dziecko karę może dostać opiekun. W skrajnych przypadkach brak uprawnień może przybrać dużo dotkliwszy obrót. Jeżeli sprawa zostanie skierowana do sądu, ta grzywna może wynieść nawet 1500 zł, a jeżeli będzie to udział w zdarzeniu drogowym, wypadku, to te konsekwencje mogą być poważniejsze.

- Dla osoby niepełnoletniej, powyżej 10 roku życia, która chce uczestniczyć w ruchu drogowym, obowiązkowym dokumentem jest karta rowerowa. Za jej nieposiadanie można dostać karę od 50 do 200 zł - wyjaśnił Marcin Jedliński, Straż Miejska w Warszawie.

Rowerzyści a przejścia dla pieszych

Strażnicy miejscy mogą również karać za przejazd przez przejście dla pieszych na rowerze. Za to możemy dostać mandat w kwocie 100 zł. Do tego rowerzyści powinni korzystać z dróg do tego przeznaczonych. Jeśli ich nie ma, to powinni jechać ulicą. W skrajnych przypadkach, na przykład przy kiepskiej pogodzie, możemy wjechać na chodnik.

- Gdy wjeżdżamy na chodnik, niezależnie od przyczyny, to zawsze pieszy ma tam pierwszeństwo. Należy dostosować prędkość do ruchu pieszego i pamiętać o tym, żeby jemu nie utrudniać ruchu - powiedział Marcin Jedliński w "Raporcie Turbo".

"Raport Turbo" - gdzie i kiedy oglądać?

Oglądaj "Raport Turbo" od poniedziałku do piątku o 18:00 i 22:00 na kanale TVN Turbo. W programie zawsze najnowsze doniesienia ze świata motoryzacji i techniki. Codziennie nowa dawka informacji o premierach, rajdach i wyścigach i najważniejszych wydarzeniach.

Zobacz także:

Autor: KJ

Źródło zdjęcia głównego: Raport Turbo

podziel się:

Pozostałe wiadomości