Zmiany w obowiązkowym wyposażeniu samochodów. Czarne skrzynki i blokada alkoholowa

Samochody na drodze
Samochody na drodze
Źródło: Unsplash
6 lipca 2024 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące obowiązkowego wyposażenia samochodów. Zgodnie z nimi każde nowe auto będzie musiało być wyposażone w czarną skrzynkę EDR, system kontroli prędkości ISA oraz blokadę alkoholową.

Unia Europejska nie ustaje w staraniach o to, aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa w krajach wspólnoty i możliwie jak najbardziej ograniczyć liczbę wypadków. W tym celu wprowadzono nowe regulacje dotyczące obowiązkowego wyposażenia nowo produkowanych samochodów. Regulacje wchodzą w życie już niebawem, bo 6 lipca 2024 r. 

Czarna skrzynka, czyli EDR 

Zgodnie z nowymi przepisami samochody będą musiały być wyposażone w system EDR, czyli Event Data Recorder, zwany potocznie czarną skrzynką. Jego zadaniem będzie gromadzenie informacji tuż przed, w trakcie oraz po wypadku. System zarejestruje między innymi moment aktywacji pasów bezpieczeństwa, prędkość samochodu w trakcie wypadku, stan pedału przyspieszenia i hamulca, kąt nachylenia kierownicy, informacje o stanie ABS i ESP oraz obroty silnika. Co istotne, teoretycznie dostęp do tych danych ma być możliwy tylko dla tych, którzy będą dysponowali specjalnymi urządzeniami – dotyczy to przede wszystkim policji oraz biegłych sądowych. Ani mechanik, ani diagnosta, ani tym bardziej właściciel pojazdu nie będzie mógł dostać się do tych danych i w żaden sposób ich modyfikować.  

System kontroli prędkości ISA 

Oprócz opisanego wyżej systemu EDR do samochodów ma też obowiązkowo trafić system ISA. Jego zadaniem jest pilnowanie, aby kierowca nie przekraczał obowiązującego na danym odcinku drogi ograniczenia prędkości. Jeśli to zrobi, system zareaguje sygnałem dźwiękowym. Auto wie o limitach prędkości zarówno dzięki nawigacji, jak i odczytywaniu znaków drogowych. Takie rozwiązanie można już spotkać w wielu samochodach, ale od 6 lipca będą musiały być w nie wyposażone wszystkie auta. 

Blokada alkoholowa 

Trzecim nowym, obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu ma być blokada alkoholowa, a właściwie fabryczna możliwość łatwego jej podłączenia. Tego typu urządzenia mają za zadanie uniemożliwić kierowcy uruchomienie pojazdu w sytuacji, gdy zawartość alkoholu w wydychanym przez niego powietrzu przekroczy dopuszczalną normę. 

Zobacz także:

Autor: MM

Źródło zdjęcia głównego: Unsplash

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak ciekawie można spędzić lato w mieście?
Materiał promocyjny

Jak ciekawie można spędzić lato w mieście?