Przygotowanie kampera do sezonu. Czyszczenie i serwis

Przygotowanie kampera do sezonu. Czyszczenie i serwis
Przygotowujemy kampera do sezonu letniego
Źródło: Raport Turbo
Majówka to tradycyjnie start sezonu kempingowego w Polsce. Niektórzy już wyjechali swoimi domami na kołach na pierwsze w tym roku spanie poza domem, inni wykorzystają tych kilka wolnych dni na solidne przygotowanie kamperów i przyczep do sezonu wakacyjnego, do którego zostały już niecałe dwa miesiące.

Zanim wrzucicie pierwszy bieg i ruszycie po przygodę, trzeba trochę... pocierpieć, bo przygotowanie kampera do sezonu to trochę więcej pracy niż w zwykłym aucie osobowym. Wszystko zaczyna się od solidnego mycia, szczególnie jeżeli auto stało pod chmurką albo było eksploatowane jesienią, albo wczesną wiosną. Doczyszczenie starszych kamperów to czasami wielkie wyzwanie. Wtedy warto zdać się na odpowiednią chemię.

Czym umyć kampera?

Bartłomiej Siedlecki Warszawskie Centrum Caravaningu wyjaśnił w "Raporcie Turbo", po jaki produkt, by doczyścić powłoki kampera. - Są to środki do tworzywa, z których kampery są budowane. Dostosować odpowiednią chemię i wtedy faktycznie może nie wrócimy do stanu fabrycznego, ale na pewno odświeżymy bardzo mocno tę powłokę - powiedział.

Kolejnym krokiem jest solidny serwis mechaniczny, który nie różni się niczym od tego, który robimy w autach osobowych. Bez względu na rodzaj auta, bezpieczeństwo zawsze oznacza to samo. - Po pierwsze ja zawszy bym wymieniał wszystkie płyny, czyli olej w silniku, olej w skrzyni biegów, płyn hamulcowy, płyn wspomagania, a także płyn chłodzenia. Tak dla świętego spokoju, żeby było pewne, że wszystko jest świeże i nowe. Dodatkowo przejrzałbym układ hamulcowy, żeby też nie było zaskoczenia na jakichś górzystych podjazdach - radził Przemek Szafrański z TVN TURBO.

Kamper - przygotowanie wnętrza

Teraz zostaje już tylko bardzo skrupulatne sprawdzenie całej części mieszkalnej. Tutaj jest jak w domu. Żeby było przyjemnie, wszystko musi działać, a lista pozycji do skontrolowania jest długa. Sprawdzenie szczelności zabudowy, sprawdzenie szczelności układu wodnego, napełnienie wodą zbiorników, sprawdzenie kranów. Zalecamy też sprawdzenie instalacji gazowej, jej szczelności, to również nasze bezpieczeństwo.

- Na koniec zrobiłbym coś z kabiną, czyli wyozonował wnętrze, żeby usunąć nieświeże zapachy, nieprzyjemne zapachy, wilgotność i to są takie podstawowe czynności w przygotowaniu kampera do podróży wakacyjnej - powiedział Przemek Szafrański.

Teraz, kiedy sprzęt jest ogarnięty, można na spokojnie siadać do map i przewodników i spokojnie planować kolejną wakacyjną przygodę.

Przygotowanie kampera do sezonu. Czyszczenie i serwis
Przygotowanie kampera do sezonu. Czyszczenie i serwis
Źródło: Raport Turbo

"Raport Turbo" - gdzie i kiedy oglądać?

Oglądaj "Raport Turbo" od poniedziałku do piątku o 18:00 i 22:00 na kanale TVN Turbo. W programie zawsze najnowsze doniesienia ze świata motoryzacji i techniki. Codziennie nowa dawka informacji o premierach, rajdach i wyścigach i najważniejszych wydarzeniach.

Zobacz także:

Autor: KJ

Źródło zdjęcia głównego: Raport Turbo

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Wakacje za kilka dni. Zaplanuj je w Polsce!
Materiał promocyjny

Wakacje za kilka dni. Zaplanuj je w Polsce!