"Martwe dusze" znikną z rejestru Centralnej Ewidencji Pojazdów. Chodzi o 7 mln pojazdów

Nadszedł czas wielkiego resetu - w Centralnej Ewidencji Pojazdów
Nadszedł czas wielkiego resetu - w Centralnej Ewidencji Pojazdów
Źródło: Kacper Jeneralski
Już 10 czerwca z rządowej bazy może zniknąć nawet 7 milionów najstarszych samochodów, które w wielu przypadkach stanowią "martwe dusze" i prawdopodobnie dawno skończyły na złomie. To dobra wiadomość dla właścicieli aut, które od dawien dawna nie widziały opłaconej polisy i diagnosty. Kar nie będzie.

Z rejestru znikną samochody nieużywane od ponad 10 lat

Porządek w centralnej ewidencji pojazdów jest potrzebny od dawna. Nieaktualne dane powodują, że Polska statystycznie ma dzisiaj jedną z największych flot samochodowych w Europie. Obecnie to ponad 700 pojazdów na tysiąc mieszkańców. Z bazy automatycznie mają zniknąć pojazdy, które spełniają odpowiednie kryteria. To rejestracja przed 14 marca 2005 roku, brak ważnych badań technicznych i brak obowiązkowego ubezpieczenia OC od ponad 10 lat.

Wymazany samochód będzie można ponownie zarejestrować

Właściciele aut, które zostaną usunięte z bazy, będą mogli przywrócić je do życia, przedstawiając dokument własności, stary dowód rejestracyjny, polisę ubezpieczeniową i badanie techniczne. Warto podkreślić, że w takiej sytuacji kary za brak OC nałożone przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, zostaną umorzone. Wielkie porządki odmłodzą też flotę aut Polaków. Obecnie ze względu na ponad 7 milionów tzw. martwych dusz, średni wiek polskich samochodów to ponad 21 lat.

Koło samochodowe z przebitą oponą
Nadszedł czas wielkiego resetu - w Centralnej Ewidencji Pojazdów
Koło samochodowe z przebitą oponą

"Raport Turbo" - gdzie i kiedy oglądać?

Oglądaj "Raport Turbo" od poniedziałku do piątku o 18:00 i 22:00 na kanale TVN Turbo. W programie zawsze najnowsze doniesienia ze świata motoryzacji i techniki. Codziennie nowa dawka informacji o premierach, rajdach i wyścigach i najważniejszych wydarzeniach.

Zobacz także:

Autor: KJ

podziel się:

Pozostałe wiadomości