Czarne punkty na drogach. Wirtualna mapa niebezpiecznych miejsc w popularnej aplikacji

Czarne punkty na drogach. Wirtualna mapa niebezpiecznych miejsc w popularnej aplikacji
Czarne punkty na drogach. Wirtualna mapa niebezpiecznych miejsc w popularnej aplikacji
Źródło: Raport Turbo
Były już czarne punkty przy drogach, ale kierowcy przestali zwracać na nie uwagę. Teraz policja wspólnie z twórcą popularnej aplikacji dla kierowców stworzyła wirtualną mapę najniebezpieczniejszych miejsca na naszych drogach. Akcja potrwa do 2 czerwca, obejmuje 535 lokalizacji. O szczegółach opowiedział Michał Murawiński w "Raporcie Turbo".

Kiedyś przy drogach stały fizyczne tablice - czarne punkty wskazujące niebezpieczne miejsca. Tablice zniknęły, ale czarne punkty zostały, a co gorsza pojawiły się nowe. Do rozsądku kierowców mają teraz przemawiać komunikaty z popularnej aplikacji.

Czarne punkty na drogach w Polsce

W ramach akcji "Zwolnij – niebezpieczny punkt" Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przeprowadziło wnikliwe analizy wypadków drogowych w latach 2021-2023. Wytypowało aż 535 niebezpiecznych lokalizacji.

- To pięciokilometrowe odcinki dróg oraz skrzyżowania czy też rejon przejścia dla pieszych, gdzie dochodziło w ostatnich dwóch latach do trzech i więcej wypadków drogowych, dlatego zwracamy uwagę, że mogą to być szczególnie niebezpieczne miejsca - wyjaśnił nadkom. Robert Opas z Komendy Głównej Policji.

Czarne punkty na drogach - komunikat z aplikacji

W zeszłym roku z winy kierowców doszło do ponad 19 tysięcy wypadków. Jak twierdzi policja przede wszystkim przez nieustąpienie pierwszeństwa innym autom i pieszym oraz przez zbyt dużą prędkość nieadekwatną do warunków jazdy. Znana aplikacja bardzo często ostrzega kierowców na przykład o obecności policji, poprawiając naszą koncentrację w określonych miejscach. Informując o niebezpiecznych fragmentach dróg, efekt ma być ten sam. Chodzi o większe skupienie i tym samym większe bezpieczeństwo. - Tylko w ostatnich dwóch latach w miejscach szczególnie niebezpiecznych zginęło ponad 600 kierowców - powiedział Jan Semmler z Yanosika.

Czarne punkty z przeszłości opatrzyły się kierowcom i zniknęły z polskich dróg. Obecne naniesione na wirtualną mapę mają być bardziej skuteczne, a o ich obecności aplikacja ma nam przypominać co najmniej do 2 czerwca komunikatem: "Zbliżasz się do niebezpiecznego miejsca! Zwolnij i żyj!".

Czarny punkt na drodze
Czarne punkty na drogach. Wirtualna mapa niebezpiecznych miejsc w popularnej aplikacji
Czarny punkt na drodze
Źródło: "Raport Turbo"

"Raport Turbo" - gdzie i kiedy oglądać?

Oglądaj "Raport Turbo" od poniedziałku do piątku o 18:00 i 22:00 na kanale TVN Turbo. W programie zawsze najnowsze doniesienia ze świata motoryzacji i techniki. Codziennie nowa dawka informacji o premierach, rajdach i wyścigach i najważniejszych wydarzeniach.

Zobacz także:

Autor: KJ

Źródło zdjęcia głównego: "Raport Turbo"

podziel się:

Pozostałe wiadomości