Fotoradary i odcinkowe pomiary prędkości w Polsce. To tu najczęściej jazda kończy się mandatem 

Więcej rejestratorów, ale mniej fotek. Fotoradary mają mniej pracy
Zmniejszyła się liczba wykrytych naruszeń przepisów przez kierowców na polskich drogach. Pokazuje to ostatni raport na ten temat, ale są regiony, w których nadal padają rekordy. Gdzie? W szczegóły wczytał się Michał Murawiński w "Raporcie Turbo".

Klasyczne karmniki, potężne kolumny, czy nieco szczuplejsze, ale najnowocześniejsze, słupy. Tak prezentują się fotoradary, czyli najpopularniejsze i dobrze znane kierowcom urządzenia do pomiaru prędkości. Jakie są efekty ich pracy?

Fotoradary w Polsce

Efekty pracy fotoradarów podsumował dla "Raportu Turbo" Wojciech Król z Głównego Inspektoratu Transport Drogowego. - 462 fotoradary działające w zeszłym roku w systemie Centrum Automatycznego Nadzoru Nad Ruchem Drogowym zarejestrowało blisko 600 tysięcy 500 wykroczeń przekroczenia dozwolonej prędkości - podsumował.

Czy to dużo? W porównaniu z 2022, w zeszłym roku fotoradary miały mniej pracy. Działając wspólnie z odcinkowym pomiarem prędkości, mobilnymi wideorejestratormi i monitoringiem czerwonego światła i mimo tego, że tych wszystkich urządzeń było więcej, to namierzyły one o ponad 21350 tysięcy mniej naruszeń przepisów niż rok wcześniej. W 2023 roku wykryły one 985 tysięcy przypadków łamania przepisów drogowych z czego wystawiono 445 tysięcy mandatów. W 2022 roku było to milion wykroczeń oraz pół miliona mandatów.

"Popularne" fotoradary i odcinkowe pomiary prędkości na A1

Najwięcej zdjęć zrobił fotoradar w Gliwicach - ponad 11 tysięcy razy. Odcinkowy pomiar prędkości na autostradzie A1 - Kostomłoty - Kąty Wrocławskie - namierzył prawie 152,5 tysiąca przekroczeń prędkości. Na czerwonym świetle najczęściej wpadano we Wrocławiu, blisko 12 600 razy. Wydaje się, że im mniej znane kierowcom urządzenie pomiarowe, tym, przynajmniej na początku, ma więcej pracy.

Anna Zielińska Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego – ITS stwierdza, że najwięcej naruszeń jest w terenie zabudowanym. - Z badań wynika, że w obszarach zabudowanych 80% kierowców przekracza dozwoloną prędkość. Poza obszarami zabudowanymi na autostradach co drugi kierowca przekracza dozwoloną prędkość, także jest to bardzo poważny problem - powiedziała w "Raporcie Turbo".

Według planów, które w "Wirtualnej Polsce" zdradził ostatnio Główny Inspektorat Transportu Drogowego, sieć automatycznego nadzoru nad ruchem w naszym kraju ma się powiększyć nawet o 160 nowych urządzeń pomiarowych.

"Raport Turbo" - gdzie i kiedy oglądać?

Oglądaj "Raport Turbo" od poniedziałku do piątku o 18:00 i 22:00 na kanale TVN Turbo. W programie zawsze najnowsze doniesienia ze świata motoryzacji i techniki. Codziennie nowa dawka informacji o premierach, rajdach i wyścigach i najważniejszych wydarzeniach.

Zobacz także:

Autor: KJ

Źródło zdjęcia głównego: Raport Turbo

podziel się:

Pozostałe wiadomości