Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Tak czy nie? [SONDA]

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych
Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych – Raport Turbo
Wraca temat zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Ministerstwo Zdrowia rozważa wprowadzenia ograniczeń. Na początek miałyby zniknąć reklamy alkoholu, a docelowo możliwość zakupu napoju z alkoholem. Mikołaj Borcowski zajął się tematem w "Raporcie Turbo".

Trudno powiedzieć, czy podwójne znaczenie tankowania wzięło się od możliwości kupna alkoholu na stacji benzynowej, ale niewykluczone, że niedługo takiej możliwości już nie będzie. Resort zdrowia oswaja się z taką myślą i do niej chce przekonywać rząd. - Zmniejszenie liczby punktów sprzedaży jest tym sposobem na to, że może zaczniemy rzadziej sięgać po alkohol. Takie z resztą są wytyczne WHO - powiedział nam rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Damian Kuraś.

Alkohol na stacjach benzynowych

Wytyczne WHO mówią o tym, że zmniejszenie liczby punktów sprzedaży alkoholu przekłada się na zmniejszenie spożycia. W niektórych europejskich państwach ograniczenia na stacjach już są w mocy. Gdzieniegdzie obowiązuje nocny zakaz, jest tak na przykład we Francji, czy Belgii. W niektórych krajach na stacjach panuje pełna prohibicja – to Holandia i Litwa. W Czechach można kupić alkohol na stacjach, ale za to alkomat, gdy dmuchnie kierowca, musi pokazać zero.

Czy na stacji benzynowej powinien być alkohol?

Zdaniem Marii Dąbrowskiej-Loranc z Instytutu Transportu Samochodowego. - Nikt nie powinien kojarzyć ruchu drogowego z alkoholem. Alkohol nie dotyczy tylko kierujących, ale również są wypadki z udziałem pijanych pieszych i jeżeli weźmiemy obszary poza terenem zabudowanym, no to tam piesi na drodze pod wpływem alkoholu to jest taka tykająca bomba - powiedziała rozmówczyni "Raportu Turbo".

Sklepy na stacjach benzynowych pełnią funkcję sklepów alkoholowych. Co dziesiąty Polak zadeklarował, że w ciągu ostatniego miesiąca kupił alkohol na stacji benzynowej. Na niektórych, trunki stały się dość ważnym źródłem zarobku. Alkohol stanowi 16% sprzedaży całkowitej sklepu na stacjach paliw, więc jest to dość istotna część biznesu.

Decyzja o zakazie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych jeszcze nie zapadła. Na razie trwają wstępne prace nad tym pomysłem. Na tę chwilę nie jest pewne, czy odpowiedni projekt ustawy w ogóle powstanie. Jeśli tak, to alkohol na stacji paliw kupimy co najwyżej... w płynie do spryskiwaczy.

"Raport Turbo" - gdzie i kiedy oglądać?

Oglądaj "Raport Turbo" od poniedziałku do piątku o 18:00 i 22:00 na kanale TVN Turbo. W programie zawsze najnowsze doniesienia ze świata motoryzacji i techniki. Codziennie nowa dawka informacji o premierach, rajdach i wyścigach i najważniejszych wydarzeniach.

Zobacz także:

Autor: KJ

Źródło zdjęcia głównego: Raport Turbo

podziel się:

Pozostałe wiadomości