Co najbardziej denerwuje kierowców? Agresję i frustrację wywołuje kilka czynników

Agresja na drodze
Co najbardziej denerwuje kierowców? Agresję i frustrację wywołuje kilka czynników
Źródło: Raport Turbo
To, co doprowadza do irytacji za kółkiem, to przede wszystkim... inni kierowcy. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez jeden z banków. Okazało się również że to, co nas wyprowadza z równowagi - jest zależne od naszego wieku.

Co denerwuje kierowców? To w pewnym sensie zależy od wieku, ale naszą frustracją kierują pewne zasady. Jakie? To sprawdziła ekipa "Raportu Tubo".

Wściekłość za kierownicą - co jest przyczyną?

Czasem manewr traktujemy jako potwarz i wtedy możemy dostać po twarzy, jeśli sprawy pójdą za daleko. A źródło takich sytuacji jest przeważnie wspólne. W "Raporcie Turbo" wyjaśniła to psycholog transportu Ewa Odachowska-Rogalska.

Denerwują nas takie sytuacje, w których ktoś może potencjalnie zagrażać naszemu bezpieczeństwu, bądź zagrażać naszym celom. I rzeczywiście - jeżeli te cele, np. jeżeli spieszymy się do pracy i widać kierowcę, który nam uniemożliwia przyspieszanie, no to może być to czynnik potencjalnie wywołujący frustrację
- powiedziała ekspertka.

Nerwy za kierownicą. Dlaczego kierowców ponoszą emocje?

Jakie konkretnie sytuacje na drodze podnoszą ciśnienie? Wyjaśniło to badanie jednego z banków. Przebadano grupę tysiąca kierowców, których zapytano o to, co ich najbardziej denerwuje. Ponad połowa wszystkich ankietowanych, w każdej grupie wiekowej, nie może zdzierżyć brawury na drodze, w tym wymuszania pierwszeństwa, czy niebezpiecznego wyprzedzania.

Autorka raportu Anna Nalewajk zauważa jeszcze jedną regułę. - My siebie samych, jako kierowców, oceniamy wysoko i uważamy, że jeździmy bezpiecznie. Nie jesteśmy wobec siebie krytyczni, ale jesteśmy bardzo krytyczni w stosunku do innych kierowców - zauważyła.

Co frustruje kierowców?
Co frustruje kierowców?
Źródło: Raport Turbo

Wśród innych, popularnych odpowiedzi, jest nieostrożność pieszych, korki, czy stan dróg. To, co nas denerwuje, jest często przyczyną wypadków i to jest bardzo ważne. Dlatego, jeśli coś wywołuje u nas frustrację, to zwykle poprzedzają ją zachowania agresywne. Natomiast, co ciekawe, nie każda frustracja kończy się agresją. To znaczy, że to my odpowiadamy, czy to, co nas właśnie zirytowało, będzie zachowaniem potencjalnie agresywnym wobec innego kierowcy.

Najważniejszy jest spokój za kierownicą

Spokój jest kluczem do tego, żeby jeździć bezpiecznie. Niestety to, co nas otacza, wpływa na nasze zachowanie, bo każdego dnia zachowujemy się inaczej. Jednak musimy mieć świadomość, że samochód może być niebezpieczny i wsiadając do niego, musimy mieć dystans do wszystkiego, co robimy. Dlatego czasem lepiej wziąć głęboki wdech albo dwa, zamiast szukać ewentualnej zemsty.

"Raport Turbo" - gdzie i kiedy oglądać?

Oglądaj "Raport Turbo" od poniedziałku do piątku o 18:00 i 22:00 na kanale TVN Turbo. W programie zawsze najnowsze doniesienia ze świata motoryzacji i techniki. Codziennie nowa dawka informacji o premierach, rajdach i wyścigach i najważniejszych wydarzeniach.

Zobacz także:

Autor: KJ

Źródło zdjęcia głównego: Raport Turbo

podziel się:

Pozostałe wiadomości