Ile rocznie wydajemy na samochód? Najdroższe są naprawy

Warsztat samochodowy
Warsztat samochodowy
Źródło: Pixabay
Dla ponad połowy Polaków roczne koszty związane z utrzymaniem samochodu wynoszą mniej niż 12 tysięcy złotych. Najwięcej pieniędzy (poza paliwem) pochłaniają naprawa usterek oraz polisy ubezpieczeniowe. 

Santander Consumer Multirent opublikował raport pod tytułem “Polak w swoim aucie”. Można dowiedzieć się z niego między innymi tego, co jakie czynniki najczęściej skłaniają nas do wymiany samochodu, jak planujemy sfinansować zakup auta, a także ile (oraz z jakich powodów) wydajemy rocznie na posiadany pojazd. 

Ile kosztuje utrzymanie samochodu?  

Szczególnie interesujący jest ostatni z wymienionych aspektów, czyli ten dotyczący kosztów utrzymania samochodu. Jeśli wyjmiemy z rozważań środki przeznaczane na paliwo (a tych jest zdecydowanie najwięcej), to okaże się, że dla 38% polskich kierowców najbardziej kosztowne są wizyty u mechanika spowodowane pojawieniem się różnego rodzaju usterek. Niewiele mniej – bo 35% ankietowanych – za najbardziej obciążające dla portfela uznaje koszty ubezpieczenia samochodu. Dla zdecydowanie mniej licznych grup najdroższe są przeglądy techniczne (8%), serwis i wymiana opon (6%) oraz wymiana filtrów i płynów (4%). 

Dodatkowo zapytano kierowców, ile wydają rocznie na utrzymanie samochodu (ponownie bez uwzględniania kosztów paliwa). Okazuje się, że aż dla 59% kwota ta nie przekracza 12 tysięcy złotych. 22% kierowców wydaje na auto od 12 do 15 tysięcy złotych, a 10% od 15 do 20 tysięcy. Koszty przekraczające 20 tysięcy złotych rocznie to rzeczywistość zaledwie 2% ankietowanych. 

JEZDZIC_OBSERWOWAC_S3_ODC_07_FB
Jeździć, obserwować - seria 3, odcinek 7

Jakie są powody wymiany samochodu? 

Ciekawe są również odpowiedzi na pytania dotyczące powodów rozglądania się za kolejnym samochodem. Kolejnym, ale nie nowym – gotowość zakupu samochodu prosto z salonu deklaruje bowiem 40% ankietowanych. 58% stwierdza natomiast, że ich kolejne auto będzie używane. 

Najczęstszym powodem – bo wymienianym przez 59% biorących udział w badaniu – do wymiany samochodu jest wiek dotychczasowego auta. Dla 47% argumentem za kupnem jest niezadowalający stan techniczny, a 22% obawia się utraty wartości pojazdu. 19% uważa się za znudzonych swoim samochodem, a po 15% kolejnych narzeka na wyposażenie oraz pragnie skorzystać z nowinek oferowanych przez rynek motoryzacyjny. Tylko 7% ankietowanych stwierdziło, że chce wymienić samochód ze względu na powiększenie rodziny. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości