Sprowadzamy auto ze Stanów Zjednoczonych. Ile wynosi akcyza od hybrydy?

Sprowadzamy auto ze Stanów Zjednoczonych. Ile wynosi akcyza od hybrydy?
Sprowadzamy auto ze Stanów Zjednoczonych. Ile wynosi akcyza od hybrydy?
Źródło: Raport Turbo
Downsizing i elektryfikacja napędów zwykłe miodników motoryzacji smuci, ale jak się okazuje, może też dawać powody do radości. Przynajmniej w kwestii finansowej. Okazuje się, że część hybryd sprowadzanych ze stanów jest całkowicie zwolniona z akcyzy, a cześć, obłożna niższym podatkiem niż duże benzyniaki. Krystian Plato sprawdził, z czego wynikają różnice.

- Oto Toyota Tacoma, duży japoński pickup w amerykańskim stylu. Niestety nie jest oferowany w naszym kraju, oczywiście, można go sobie sprowadzić samemu, pytanie tylko co za akcyzą? To hybryda - zadał pytanie Krystian Plato w "Raporcie Turbo".

Auto z USA - hybryda - ile wyniesie akcyza?

Pod maską nowej Tacomy pracuje czterocylindrowy silnik benzynowy o pojemności 2.4, który wspomagany jest silnikiem elektrycznym. To tak zwana klasyczna hybryda, jaką znamy np. z Corolli. Silnik ma znacznie większą pojemność, a to ma znacznie, nie tylko na drodze, ale i w urzędzie skarbowym.

Piotr Szumigłowski z Vintage Cars Poland wyjaśnił nam, o co chodzi. - Te hybrydy bez możliwości ładowania, ale z możliwością jazdy na prądzie, są zwolnienie z wysokości akcyzy w 50 procentach do pojemności trzech i pół litra - powiedział. Czyli akcyza za Tacomę wyniesie nie 18,6%, jakby wynikało z jej pojemności, a 9,3%, ponieważ ma na pokładzie baterię. Jeśli chodzi o hybrydy z silnikami spalinowymi o pojemności do 2 litrów, to w ich przypadku stawka akcyzy wynosi niewiele ponad półtora procent.

Dalej jest jeszcze ciekawiej – mówi Filip Perzanowski z U.S. Automotive. - Jeżeli chodzi o samochody do dwóch litrów typu plug-in to są one zwolnione z akcyzy. Pluginy powyżej dwóch litrów, to się tutaj nie rozróżnia już plug-in, nie plug-in, jest to zawsze 9 i 3 procent - powiedział w "Raporcie Turbo".

Nie wszystkie hybrydy są jednak objęte preferencyjnymi stawkami. To s hybrydy z dopiskiem MILD, czyli te miękkie, tam nie można zastępczo używać silników: spalinowego i elektrycznego. Te hybrydy od zeszłego roku, od 1 sierpnia 2023 nie podlegają zwolnieniom z akcyzy.

Auto z USA - jakie opłaty?

Jednak sama akcyza to nie wszystko, sprowadzając auto ze Stanów Zjednoczonych, trzeba być przygotowanym też na inne opłaty. Trzeba doliczyć cło i VAT na terytorium kraju Unii Europejskiej, do którego wjeżdża auto. Stawka za transport zależy od tego, z której części Stanów sprowadzamy samochód. Giełdy w Stanach Zjednoczonych są rozrzucone po całym kontynencie, a taki transport może kosztować od 4 do 10 tysięcy złotych. Jeśli statek z kontenerami czeka dłuższa droga, na przykład przez Cieśninę Panamską, to transport będzie dużo droższy.

"Raport Turbo" - gdzie i kiedy oglądać?

Oglądaj "Raport Turbo" od poniedziałku do piątku o 18:00 i 22:00 na kanale TVN Turbo. W programie zawsze najnowsze doniesienia ze świata motoryzacji i techniki. Codziennie nowa dawka informacji o premierach, rajdach i wyścigach i najważniejszych wydarzeniach.

Zobacz także:

Autor: KJ

Źródło zdjęcia głównego: Raport Turbo

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Wakacje za kilka dni. Zaplanuj je w Polsce!
Materiał promocyjny

Wakacje za kilka dni. Zaplanuj je w Polsce!