Fotoradar a dopuszczalna prędkość. Teraz łatwiej o mandat

Fotoradary z mniejszą tolerancją
Fotoradary z mniejszą tolerancją
Źródło: Raport Turbo
Widzisz fotoradar - pilnuj wskazówki prędkościomierza. Jaskrawe słupy będą teraz uważniej śledzić nasze poczynania. Do tej pory polskie fotoradary były wyjątkowo wyrozumiałe dla kierowców - nawet jeśli jechało się trochę szybciej, to tolerancja była bardzo wysoka. Teraz to się zmienia.

Aktualnie przy drogach stoi ponad 460 radarów i namierzają kierowców, którzy w ich obecności przekroczą dozwoloną prędkość... z tym, że jaka ta prędkość musi być, o ile wyższa, żeby fotoradar rzeczywiście pstryknął? Podczas sondy kierowcy najczęściej odpowiadali, że to 5, lub 10 km/h.

Fotoradary - jakie jest realne ograniczenie prędkości?

Do marca 2020, czyli do wybuchu w Polsce pandemii, wyższą tolerancję na prędkość miało zbyt dużo fotoradarów w kraju - ustaliła Najwyższa Izba Kontroli i nakazała to zmienić. Były takie urządzenia, przy których bezkarnie można było jechać o 25 lub o 40 km/h więcej, bo niższe limity generowały zbyt dużą liczbę zdjęć. Urzędnicy nie byli w stanie ich fizycznie obrobić i wystawić mandatów. - W Polsce bardzo wiele mandatów się przedawniało, jeśli chodzi o automatyczny system i to też Najwyższa Izba Kontroli wskazywała. Tam się przedawniała połowa mandatów. Dzisiaj to nadal 40% nie dostaje tych mandatów. Natomiast był problem zawsze, tak się tłumaczyli urzędnicy, że oni nie są w stanie, przy tym systemie prawnym, dochodzić do każdego w sądzie kto kierował pojazdem. Trzeba wskazać dokładnie, kto był sprawcą wykroczenia stąd te przedawnienia. – powiedział nam Łukasz Zboralski z portalu BRD@4.PL

Tolerancja fotoradarów się zmniejsza

Jak ustalił niedawno portal BRD.24 obecnie fotoradary w Polsce i tym samym urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości są już znacznie mniej tolerancyjne niż kiedyś. Wojciech Król, z obsługującego je Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, stawia sprawę jasno.

Urządzenia są tak skonfigurowane, ażeby uwzględniały właśnie ten błąd do 10 km/h włącznie. Ta tolerancja urządzenia 10 km/h wynika z przepisów prawa, dokładnie prawa, z ustawy prawo o ruchu drogowym
- powiedział w "Raporcie Turbo".

Najczęściej przekraczamy prędkość o maksymalnie 20 km/h. 57% zarejestrowanych naruszeń prędkości mieści się teraz w przedziale do 20 km/h. Do 10 km/h więcej mandatu ma nie być, ale już od 11- stu możemy się go spodziewać. W zeszłym roku fotoradary i kamery odcinkowego pomiaru prędkości namierzyły ponad 920 tysięcy kierowców, którzy nie zmieścili się w tolerancji plus 10-ciu km/h, a jednak większej, niż dopuszczalna.

"Raport Turbo" - gdzie i kiedy oglądać?

Oglądaj "Raport Turbo" od poniedziałku do piątku o 18:00 i 22:00 na kanale TVN Turbo. W programie zawsze najnowsze doniesienia ze świata motoryzacji i techniki. Codziennie nowa dawka informacji o premierach, rajdach i wyścigach i najważniejszych wydarzeniach.

Zobacz także:

Reporter: KJ

Źródło zdjęcia głównego: Raport Turbo

podziel się:

Pozostałe wiadomości