Ruch w salonach samochodowych. Czternasty raz z rzędu sprzedaż wzrasta 

Nowe samochody
Nowe samochody
Źródło: Unsplash
Dealerzy samochodowi nie mają powodów do narzekania. W czerwcu 2024 r. wzrosła bowiem liczba rejestracji nowych samochodów – zarówno w porównaniu do poprzedniego miesiąca, jak i analogicznego okresu w roku poprzednim. 

Jak dowiadujemy się z najnowszego raportu sporządzonego przez Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, to już czternasty z rzędu miesięczny wzrost sprzedaży rok do roku, jeśli chodzi o samochody osobowe oraz dostawcze o DMC do 3,5 tony. Pierwsze półrocze 2024 roku polski rynek sprzedaży nowych samochodów osobowych zakończył w wynikiem wyższym o ponad 16% w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. Samochody marek premium uzyskały rezultat o prawie 23% lepszy niż rok wcześniej. To pozwoliło im na uzyskanie udziału w rynku w wysokości niemal 24%. 

Najczęściej kupowane marki i modele w Polsce – nowe samochody 

Liderem w czerwcu, jeśli chodzi o rejestracje nowych samochodów, ponownie została Toyota. W poprzednim miesiącu zarejestrowano 7636 pojazdów tej marki. Na drugim miejscu znalazła się Skoda (4750 samochodów), a na trzecim Volkswagen (3704 egzemplarze). Kolejne miejsca w czerwcowym zestawieniu zajmują Kia i Hyundai. Niemal identycznie prezentuje się czołowa trójka w okresie od początku stycznia do końca czerwca. Jedyna różnica polega na tym, że w tym przypadku Kia i Hyundai zamieniają się miejscami. 

Najczęściej kupowanym modelem osobowym w 2024 roku pozostaje Toyota Corolla (13 955 szt.; +32,56% r/r), za którą uplasowała się Skoda Octavia (11 313 szt.; +47,04% r/r) oraz Toyota Yaris Cross (8 038 szt. +10,75% r/r). Następne miejsca zajmują Toyota RAV4 (7 186 szt.; +79,38%) i Toyota Yaris (6 810 szt.; +2,46% r/r). 

Rejestracje nowych aut. Osoby fizyczne i firmy 

W czerwcu 2024 roku udział klientów indywidualnych w całkowitej liczbie rejestracji samochodów osobowych wyniósł 28,5%. Udział firm osiągnął poziom 71,5%. Warto jednak zaznaczyć, że statystyka ta jednak nie uwzględnia osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą ani spółek cywilnych, które w CEPiK klasyfikowane są w grupie „osób fizycznych”. Ponieważ w grupie osób fizycznych mogą również znaleźć się firmy, rzeczywisty rozkład rejestracji pomiędzy obiema grupami klientów może się jeszcze bardziej zwiększyć. 

Cały raport można przeczytać na stronie IBRM Samar.

Zobacz także:

Autor: MM

Źródło: IBRM Samar

Źródło zdjęcia głównego: Unsplash

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak ciekawie można spędzić lato w mieście?
Materiał promocyjny

Jak ciekawie można spędzić lato w mieście?