Jakie używane samochody w Polsce najszybciej się sprzedają? Wyniki mogą zaskakiwać 

Samochody używane
Samochody używane
Źródło: CarVertical
Po jakim czasie od wystawienia ogłoszenia samochodu używanego auto znajduje nowego właściciela? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w interesującym raporcie stworzonym przez Barometr AAA Auto. 

Jakie samochody najszybciej się sprzedają? 

Choć wydawać by się mogło, że najłatwiej i najszybciej znaleźć klienta na jeden z modeli BMW, Audi lub Volkswagena (przedstawiciele tych marek są najliczniej reprezentowani na rynku wtórnym w naszym kraju), to rzeczywistość wygląda zgoła inaczej. Z raportu stworzonego przez Barometr AAA Auto wynika, że najszybciej sprzedającym się modelem wśród aut używanych jest Mini Cooper. Ten miejski samochód o brytyjskim rodowodzie sprzedaje się średnio w ciągu zaledwie 13 dni. W I kwartale 2024 r. wystawionych było na sprzedaż 212 takich samochodów. Ich mediana cen wynosiła 19 150 zł, mediana wieku – 16 lat, a medina przebiegu – 159 000 km. Tuż za Mini najszybciej sprzedającym się autem używanym był Opel Grandland – właściciele tego modelu czekali przeciętnie 14 dni na kupca. Na rynku wtórnym oferowano do sprzedaży 116 takich modeli, a mediana cen wynosiła 76 000 zł, ponieważ na ogół były to samochody młode – mediana wieku wynosiła 5 lat, a mediana przebiegu 74 000 km. Podium zamyka kolejny Opel – Crossland. Ogłoszenia z tym samochodem są aktywne średnio przez 17 dni. 

Najszybciej sprzedające się auta używane na wtórnym rynku w I kwartale 2024 r: 

 • 1. Mini Cooper 
  • 2. Opel Grandland 
   • 3. Opel Crossland 
    • 4. Mercedes GLE coupe 
     • 5. Fiat Seicento 
      • 6. Hyundai coupe 
       • 7. Renault Thalia 
        • 8. Seat Cordoba 
         • 9. Hyundai Getz 
          • 10. Citroen C2 
           W kwietniu br. kupujący mieli do dyspozycji 252 760 ofert sprzedaży samochodów na wtórnym rynku. To bardzo szeroka i zróżnicowana oferta, która zawierała zarówno samochody pochodzące z rynku krajowego, jak i z importu. Zwłaszcza w przypadku tych drugich kupujący powinni zwracać szczególną uwagę na ich jakość. Negatywną stroną importu wciąż pozostaje wiek samochodów, który przekracza 10 lat i związane z tym problemy z pochodzeniem, stanem licznika kilometrów czy poważnymi uszkodzeniami. Problemy te sprawiają, że zakup samochodu z indywidualnego importu jest dla klientów najbardziej ryzykownym sposobem zakupu auta. Dlatego przede wszystkim należy sprawdzić oferty firm specjalizujących się w sprzedaży samochodów z drugiej ręki, które kupują je na własność i koncentrują się na dokładnym ich sprawdzaniu pod względem technicznym oraz prawnym, aby nowi właściciele byli pewni, że samochód jest sprawny i ma znaną przeszłość. 
           Karolina Topolová 
           Dyrektor Generalna AURES Holdings 

           Jakie samochody używane najtrudniej sprzedać? 

           Z analizy przeprowadzonej przez AAA AUTO wynika także, że w I kwartale 2024 r. najdłużej na klientów czekał Citroen C5X – przeciętnie aż 231 dni. Za nim uplasowały się: Ford Mustang Mach-e – 211 dni, Volkswagen ID.Buzz – 179 dni, Skoda Enyaq – 164 dni czy BMW iX – 145 dni. Tak długi okres oczekiwania na nowego właściciela wynikał zapewne z faktu, że samochody nie były tanie, ponieważ ich mediany cen oscylowały wokół 200 tys. zł. 

           Zobacz także:

           Autor: MM

           Źródło: Barometr AAA Auto

           Źródło zdjęcia głównego: CarVertical

           podziel się:

           Pozostałe wiadomości