Ubezpieczyciele wydają coraz więcej na odszkodowania. Czeka nas wzrost cen składek? 

Ubezpieczyciele wydają coraz więcej na odszkodowania
Ubezpieczyciele wydają coraz więcej na odszkodowania
Źródło: Unsplash
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny podzielił się ciekawymi statystykami podsumowującymi I kwartał 2024 r. Wynika z niego, że ubezpieczyciele w pierwszych trzech miesiącach tego roku przeznaczyli na odszkodowania o 900 mln zł więcej w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. 

Stawki wypłacane z tytułu ubezpieczeń komunikacyjnych OC i AC coraz większe 

Choć uzyskanie satysfakcjonującej kwoty z ubezpieczenia nie zawsze wydaje się rzeczą łatwą, to wyraźnie widać, że ubezpieczyciele z roku na rok wypłacają coraz więcej pieniędzy. W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2024 roku łączna suma kwot wypłaconych z tytułu odszkodowań OC i AC wyniosła 4,9 mld zł. To o 900 milionów złotych więcej, niż w okresie od początku stycznia do końca marca 2023 roku. Oznacza to wzrost rok do roku o około 22,5%.  

W I kwartale 2024 roku właściciele pojazdów i poszkodowani zgłosili ubezpieczycielom 249 tys. szkód z ubezpieczenia OC oraz ok. 206 tys. szkód z AC. To daje łącznie niemal 455 tys. szkód w porównaniu do 417,6 tys. szkód zgłoszonych w I kwartale 2023 roku. W ostatnich latach w okresach porównywalnych rok do roku liczba szkód spadała, tym razem obserwujemy wzrost o blisko 9%. 

Zdecydowanie więcej ubezpieczyciele wypłacają w związku z OC. Na sumę 4,9 mld zł składa się 2,8 mld zł z OC i ponad 2,1 mld zł z AC. Rok wcześniej była to łącznie kwota nieco ponad 4 mld zł, w tym ok. 2,3 mld zł z OC i ok. 1,7 mld zł z AC. 

Ile OC, ile AC? 

Liczba aktywnych umów obowiązkowego ubezpieczenia OC komunikacyjnego wyniosła na koniec marca 2024 roku 28,83 mln, zaś liczba aktywnych umów dobrowolnego ubezpieczenia AC (autocasco) – 7,43 mln (stosunek AC/OC wyniósł 25,8% wobec 25,4% przed rokiem). 

Czy OC wzrośnie? 

Większe sumy przeznaczane przez ubezpieczycieli na wypłaty dla właścicieli pojazdów i poszkodowanych mogą oznaczać wzrost cen składek. Już pod koniec 2023 roku okazało się, że średnia OC – jak podała GazetaPrawna.pl – wyniosła 520 zł i była wyższa o 15 zł niż w 2022. Nietrudno wyobrazić sobie scenariusz, w którym firmy ubezpieczeniowe będą chciały zrekompensować sobie większe wydatki podwyżkami. Eksperci z Rankomat.pl zauważyli, że średnia cena OC już teraz wzrosła o 11,4% w porównaniu do ostatniego kwartału ubiegłego roku i wyniosła 575 zł. Największą średnią składkę OC ponownie płacili kierowcy z województwa pomorskiego (680 zł), mazowieckiego (637 zł) i dolnośląskiego (632 zł). Z kolei najmniejsze koszty związane z obowiązkowym ubezpieczeniem samochodu ponosili mieszkańcy województwa podkarpackiego (484 zł), opolskiego (493 zł) i świętokrzyskiego (491 zł). 

Zobacz także:

Autor: MM

Źródło: UFG

Źródło zdjęcia głównego: Unsplash

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak ciekawie można spędzić lato w mieście?
Materiał promocyjny

Jak ciekawie można spędzić lato w mieście?