Fiaty Topolino skonfiskowane przez włoski rząd. Co jest powodem? 

Fiat Topolino
Fiat Topolino
Celnicy z portu w Livorno skonfiskowali 134 egzemplarze Fiata Topolino – małego auta elektrycznego produkowanego przez koncern Stellantis. Urzędnicy uznali, że samochody są oznaczone jako Made In Italy, a z racji na miejsce powstawania (fabryka Kénitrze w Maroku) nie mogą posiadać takiego oznaczenia. 

Stellantis kontra Włochy 

Sprawa dotyczy 134 egzemplarzy Fiata Topolino, z czego 119 to standardowe modele, a 15 to Topolino Dolcevitas. Włoscy celnicy zauważyli, że na samochodach znajdują się naklejki z włoską flagą, co ich zdaniem może wprowadzać konsumentów w błąd sugerując, że mają do czynienia z pojazdami produkowanymi we Włoszech. Tego typu praktyki są w tym kraju bardzo niemile widziane, ponieważ istnieją przepisy walczące z tak zwanym Italian Sounding. Celem wprowadzonej w 2003 roku ustawy jest ochrona produktów produkowanych we Włoszech i przeciwdziałanie powstawaniu podróbek włoskich produktów.  

Fiat Topolino
Fiat-Topolino-2024-1280-1c
Fiat-Topolino-2024-1280-02
Fiat-Topolino-2024-1280-03
Fiat-Topolino-2024-1280-04
+7
Zobacz galerię

Stellantis odpiera te zarzuty twierdząc, że nigdy nie ukrywał faktu, że model Topolino jest produkowany w Maroku. Zdaniem koncernu naklejki z włoską flagą mają za zadanie złożyć swoisty hołd marce Fiat i jej włoskiemu rodowodowi, a nie wprowadzać w błąd potencjalnych nabywców tego samochodu. Samochodu, którego pierwowzorem jest Fiat Topolino produkowany w latach 1936-1955. 

To nie pierwszy raz, gdy koncern Stellantis wchodzi w konflikt z włoskim prawem. W kwietniu 2024 roku firma zaprezentowała światu nowy model Alfy Romeo, który został nazwany Milano. Wówczas również doszło do naruszenia wymienionej ustawy. Adolfo Urso, którzy w gabinecie Giorgii Meloni pełni funkcję ministra odpowiedzialnego za przemysł powiedział, że „samochód o nazwie Milano nie może powstawać w Polsce”. Stellantis nie zdecydował się na batalię prawną i szybko zmienił nazwę modelu na Junior. 

Fiat Topolino. Co to za samochód? 

Fiat Topolino to niewielki (niewiele ponad 2,5 metra długości) samochód elektryczny. Bazuje on na konstrukcji Citroena AMI. Pojazd został stworzony z myślą o poruszaniu się w środowisku miejskim, o czym świadczą zarówno wspomniane wymiary, jak i niewielki zasięg, który wynosi zaledwie 75 kilometrów. Jego maksymalna prędkość jest ograniczona do 45 kilometrów na godzinę. Stellantis wycenił Topolino na 9890 euro. 

Zobacz także:

Autor: MM

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak ciekawie można spędzić lato w mieście?
Materiał promocyjny

Jak ciekawie można spędzić lato w mieście?