Stellantis kontra Włochy
Sprawa dotyczy 134 egzemplarzy Fiata Topolino, z czego 119 to standardowe modele, a 15 to Topolino Dolcevitas. Włoscy celnicy zauważyli, że na samochodach znajdują się naklejki z włoską flagą, co ich zdaniem może wprowadzać konsumentów w błąd sugerując, że mają do czynienia z pojazdami produkowanymi we Włoszech. Tego typu praktyki są w tym kraju bardzo niemile widziane, ponieważ istnieją przepisy walczące z tak zwanym Italian Sounding. Celem wprowadzonej w 2003 roku ustawy jest ochrona produktów produkowanych we Włoszech i przeciwdziałanie powstawaniu podróbek włoskich produktów.
Stellantis odpiera te zarzuty twierdząc, że nigdy nie ukrywał faktu, że model Topolino jest produkowany w Maroku. Zdaniem koncernu naklejki z włoską flagą mają za zadanie złożyć swoisty hołd marce Fiat i jej włoskiemu rodowodowi, a nie wprowadzać w błąd potencjalnych nabywców tego samochodu. Samochodu, którego pierwowzorem jest Fiat Topolino produkowany w latach 1936-1955.
To nie pierwszy raz, gdy koncern Stellantis wchodzi w konflikt z włoskim prawem. W kwietniu 2024 roku firma zaprezentowała światu nowy model Alfy Romeo, który został nazwany Milano. Wówczas również doszło do naruszenia wymienionej ustawy. Adolfo Urso, którzy w gabinecie Giorgii Meloni pełni funkcję ministra odpowiedzialnego za przemysł powiedział, że „samochód o nazwie Milano nie może powstawać w Polsce”. Stellantis nie zdecydował się na batalię prawną i szybko zmienił nazwę modelu na Junior.
Fiat Topolino. Co to za samochód?
Fiat Topolino to niewielki (niewiele ponad 2,5 metra długości) samochód elektryczny. Bazuje on na konstrukcji Citroena AMI. Pojazd został stworzony z myślą o poruszaniu się w środowisku miejskim, o czym świadczą zarówno wspomniane wymiary, jak i niewielki zasięg, który wynosi zaledwie 75 kilometrów. Jego maksymalna prędkość jest ograniczona do 45 kilometrów na godzinę. Stellantis wycenił Topolino na 9890 euro.
Zobacz także:
- Koniec bezkarności rowerzystów. Mają być karani tak, jak kierowcy
- Mercedes zmienia strategię. Wstrzymane prace nad platformą dla elektryków
- Ile elektrycznych samochodów jeździ po polskich drogach? Oto najnowsze dane
Autor: MM