Ogólnopolski zlot Mercedesów. Od najnowszych modeli po kilkudziesięcioletnie egzemplarze

Jazda z gwiazdą na masce, baz względu na rocznik
Jazda z gwiazdą na masce, baz względu na rocznik
Źródło: Raport Turbo
W Toruniu odbył się Ogólnopolski zlot Mercedesów. Na tegoroczne spotkanie przyjechało kilkaset aut z całej Polski. W toruńskim MotoParku można było obejrzeć liczące po kilkadziesiąt lat, starannie odrestaurowane zabytki motoryzacji, dużą grupę klasyków z lat 80. i 90., ale też najnowsze auta producenta.

Zlot Mercedesów w Toruniu

124-ki, 190-tki, Beczki... W Toruniu można było zobaczyć najbardziej popularne modele Mercedesów. Historia tego zlotu sięga 2008 roku. Cztery lata później ustanowiono tutaj rekord, było niemal 500 samochodów. Czy w tym roku uda się go pobić? - Na obiekcie mamy pewnie przeszło 500 aut, być może nawet 600 dojedzie. Faktycznie jest to prawdopodobnie największy zlot Mercedesa na świecie w tym roku. Natomiast jeśli chodzi o to, czy gdzieś to dalej odnotowujemy. Nie, to jest przede wszystkim dla nas. Mercedes też przede wszystkim jakość, a nie ilość. – powiedział Tomasz Niejadlik, organizator zlotu.

- 3 lata szukałem tego auta w Europie, po czym jadę do mojego tapicera w Toruniu. Tapicer do mnie - jak nie znalazłeś. Przecież w Czernikowie 20 km stąd, trzy stoją. Dzwonię do faceta, facet mówi "tak, mam". Otwiera mi stodołę, trzy 190-tki stoją. Jedną kupiłem. Oczywiście to była ruina, auto nie chodziło. Rozebrany do zera każda śrubka, każdy element, każdy oring, każde łożysko, albo wymienione, albo wyremontowane, odrestaurowane – tak o swoim Mercedesie powiadał uczestnik zlotu Antoni Pankiewicz.

Miłość do Mercedesów

Z Mercedesami wiąże się wiele wspomnień, ale też miłość do motoryzacji. - Pierwszym moim takim autem, którym się przejechałem, to był Mercedes W201 190. Baby Benz i tak się zakochałem w tym aucie. Komfort, fajny skręt, można było zawrócić, jak to się mówi na jednej ulicy, aczkolwiek zawsze nas tyłu głowy, jak widziałem tych ludzi w tamtych czasach z dużym portfelem pieniędzy, jeździł taki SEC, no to było moje marzenie. No i powiedziałem sobie "kiedyś będę miał takie auto" – mówił Adam Krakowiak.

Kamil Jastrzębowski przywiózł na zlot model W124 w specjalnej wersji. - Był generalny remont robiony całego silnika, jeszcze zostały wprowadzone podzespoły Brabusa, żeby po prostu zwiększyć moc, jest silnik doprężony. I górna część jest oryginalnie z Brabusa. Wszyscy myślą, że kombi to taki samochód do wożenia buraków, albo taksówka, a ten się akurat wyróżnia. Z takich najciekawszych detali, jakie mogę powiedzieć, to jest złota gwiazda na masę, która jest w Dubaju. To jest dwudziestoczterokaratowe złoto - opowiadał uczestnik zlotu.

Klasyczne Mercedesy stojące w rzędzie na zlocie.
Jazda z gwiazdą na masce, baz względu na rocznik
Klasyczne Mercedesy stojące w rzędzie na zlocie.

"Raport Turbo" - gdzie i kiedy oglądać?

Oglądaj "Raport Turbo" od poniedziałku do piątku o 18:00 i 22:00 na kanale TVN Turbo. W programie zawsze najnowsze doniesienia ze świata motoryzacji i techniki. Codziennie nowa dawka informacji o premierach, rajdach i wyścigach i najważniejszych wydarzeniach.

Zobacz także:

Autor: KJ

podziel się:

Pozostałe wiadomości