Śmiertelne wypadki z udziałem motocyklistów. Liczba zdarzeń wzrosła niemal dwukrotnie

Liczba śmiertelnych wypadków wśród motocyklistów wzrosła niemal dwukrotnie
Liczba śmiertelnych wypadków wśród motocyklistów wzrosła niemal dwukrotnie
Źródło: Raport Turbo
Przez pierwsze 4 miesiące tego rok w wypadkach zginęło prawie dwa razy więcej motocyklistów niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W 2023 roku do końca kwietnia zdarzyły się 22 śmiertelne wypadki, a w tym roku 42. Jakie są tego przyczyny? O to pytał Michał Murawiński.

Jakie są powody wzrostu liczby wypadków z udziałem motocyklistów?

Pierwsza przyczyna to zwykła statystyka, bo na naszych drogach zwyczajnie przybyło motocyklistów. Jest ich więcej, więc zwiększyła się liczba różnego rodzaju zdarzeń i niestety zderzeń z ich udziałem. Tylko w tym roku zarejestrowano ponad 38600 jednośladów. To aż o 9 procent więcej niż w 2022. Kupujemy coraz lepsze maszyny, ale niekoniecznie na nasze umiejętności.

W Polsce motocyklistów szkolą dyletanci?

Teorię o tym, że motocyklistów w Polsce szkolą osoby bez odpowiedniego doświadczenia, potwierdził Tomasz Kulik, Instruktor Nauki i Techniki Jazdy - Przychodzą na kursy instruktorskie kandydaci na instruktorów motocyklowych, którzy nigdy nie dorobili się własnego motocykla. Czyli uczy ktoś, kto sam za bardzo nie umie jeździć, motocyklem? Tak, dokładnie, tak się dzieje i często taka osoba jest w stanie prześlizgnąć się przez egzamin i otrzymać uprawnienia. To jest trochę nienormalne – powiedział Kulik.

- Motocyklista to pełnoprawny uczestnik ruchu w naszym kraju i najwyższa pora go zauważać. Skoncentrujmy się na tym, co zrobić lepiej, a nie jak jest źle, bo jeżeli porównamy sobie statystykę śmiertelności czy motocyklistów, czy w ogóle wypadków drogowych, a porównamy ją z liczbą samobójstw, które mamy w Polsce, to nagle się okazuje, że koncentrujemy się na problemie, który jest niestety mały – powiedział Andrzej Drzymulski, red. Naczelny "Świat Motocykli".

Wypadki motocyklistów. Najnowsze statystyki porażają

Dotarliśmy do jeszcze bardziej szczegółowych bieżących i tragicznych statystyk za okres od stycznia do czerwca. Tylko w tym roku było już niemal 830 wypadków z udziałem motocyklistów. To prawie o 250 więcej niż w 2022. Zginęło aż 88 osób, a 777 zostało rannych. To znaczny wzrost. Uwagę muszą zachować jednak wszyscy na drodze, bo jak twierdzi policja - owszem, brawura motocyklistów to jedno, ale prawie 2/3 wypadków z ich udziałem, to wina kierowców aut. Kierowcy samochodów nie pamiętają, że na drodze są też motocykliści.

- Spójrz dwa razy w lusterko, spójrz trzy razy. Wystarczy spojrzeć raz, a dobrze, żeby faktycznie zauważyć mały, można powiedzieć, pojazd. Małą powierzchnię tego pojazdu, ale żeby zauważyć, czy nie grozi temu motocykliście, chociażby przewrócenie – radzi nadkom. Robert Opas z Komendy Głównej Policji.

Z racji dobrej pogody w tym roku sezon motocyklowy zaczął się wcześnie, ale ciągle dopiero się rozkręca... przed nami wakacje i oby nie były rekordowe pod względem liczby tragedii.

"Raport Turbo" - gdzie i kiedy oglądać?

Oglądaj "Raport Turbo" od poniedziałku do piątku o 18:00 i 22:00 na kanale TVN Turbo. W programie zawsze najnowsze doniesienia ze świata motoryzacji i techniki. Codziennie nowa dawka informacji o premierach, rajdach i wyścigach i najważniejszych wydarzeniach.

Zobacz także:

Autor: KJ

Źródło zdjęcia głównego: Raport Turbo

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak ciekawie można spędzić lato w mieście?
Materiał promocyjny

Jak ciekawie można spędzić lato w mieście?