Internet regularnie obiegają kolejne nagrania, na których kierowcy zatrzymują innych zwykle pijanych kierowców. Prawo mówi wyraźnie, że takiego zatrzymania może dokonać każdy. To tzw. zatrzymanie obywatelskie.
Nagrań obywatelskich zatrzymań jest w sieci dużo
Gdańsk, 13 czerwca 2024 roku, późny wieczór. Dwójka kierowców ulicznych zamiatarek skutecznie blokuje pijanego kierowcę i uniemożliwia mu dalszą jazdę. Po chwili przyjeżdża patrol policji. Tak książkowo wygląda zatrzymanie obywatelskie. - Mamy prawo do ujęcia obywatelskiego sprawcy przestępstwa na gorącym uczynku jego popełnienia lub w bezpośrednim pościgu – mówi kom. Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji. Z tym że pościg to w tej sytuacji bezpieczna jazda za podejrzanym i ciągły kontakt z dyspozytorem numeru 112.
Obywatelskie zatrzymanie – jak postępować?
Jeśli widzisz samochód, najlepiej w miarę możliwości poruszaj się za sprawcą tak, żeby podawać policji przybliżoną lokalizację, tego gdzie taki pojazd się przemieszcza. Część kierowców może obawiać się zatrzymania obywatelskiego i późniejszych problemów z uzyskaniem odszkodowania w sytuacji, gdy pijany kierowca zniszczy ich samochód. To mit. Pieniądze na pewno zostaną wypłacone. - Jeśli ten sprawca miał polisę, to ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie. To sprawca musi się liczyć z tym, że ponieważ albo jechał pod wpływem alkoholu, albo narkotyków, będzie musiał oddać te pieniądze. Nazywamy to regresem – mówi Damian Ziąber z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
Sytuacja, w której sprawca nie ma obowiązkowej polisy OC, również nie stanowi problemu
Wtedy odszkodowanie płaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i to on potem odzyskuje je od sprawcy. Czasami zatrzymanie obywatelskie może skończyć się przepychankami, szarpaniną lub nawet bójką. W takich sytuacjach najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo, więc nie ma sensu niepotrzebnie ryzykować i należy zostawić sprawę policji.
Zatrzymania obywatelskie są coraz częstsze
Jedno przeprowadził nasz redakcyjny kolega. - Należy liczyć się z tym, że trzeba odwiedzić sąd. Sąd wezwie nas, żeby złożyć zeznania. Ja musiałem jechać z Warszawy do Płocka. Należy się wtedy dzień wolny u pracodawcy no i sąd zwraca koszty paliwa – mówi Kacper Jeneralski z TVN Turbo.
Ważne, żeby się nie zagalopować
Zatrzymanie obywatelskie jest po to, by zminimalizować szkody, które mógłby wyrządzić sprawca. Może nawet uratować komuś życie i zdrowie. Nie służy natomiast wymierzaniu sprawiedliwości. Pamiętajmy, że jeśli ktoś przesadzi, sam może zostać pociągnięty do odpowiedzialności za łamanie prawa.
"Raport Turbo" - gdzie i kiedy oglądać?
Oglądaj "Raport Turbo" od poniedziałku do piątku o 18:00 i 22:00 na kanale TVN Turbo. W programie zawsze najnowsze doniesienia ze świata motoryzacji i techniki. Codziennie nowa dawka informacji o premierach, rajdach i wyścigach i najważniejszych wydarzeniach.
Zobacz także:
Źródło zdjęcia głównego: Raport Turbo