Nadarzyn, niedaleko Warszawy. Tutaj otwarto pierwszą w kraju publiczną stację ładowania elektrycznych ciężarówek. Niestety wszystkie, a jest ich u nas około stu - były najpewniej gdzieś w trasie.
Ładowarki elektrycznych samochodów ciężarowych - czy dla osobówek?
Chętnie z ładowarek korzystają kierowcy osobowych aut, bo wtyczki też tu pasują. Do czasu. To punkty ładowania, które dysponują mocami 350 kW na każde stanowisko. Zapowiadane są już ładowarki o mocy przekraczającej 1 MW. Takie ładowarki do samochodów ciężarowych mają pojawić się w przyszłości.
To już jednak będzie wymagało instalacji innych złączy niż te używane w osobowych samochodach. Miejsc takich jak to w Nadarzynie będzie więcej. Resort klimatu zadeklarował wsparcie przy budowie ładowarek dla drogowej wagi ciężkiej. Jak podaje portal wysokienapiecie.pl, stacje będą mogły liczyć na stuprocentowe finansowanie.
- To jest temat, który dzieje się wielotorowo. Jest AFIR, który nakłada po raz pierwszy w historii na państwa członkowskie wiążące cele rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych, ale wiemy, że rozwój takich ładowarek poza głównymi drogami jest ważny, więc uruchamiamy także tego typu wsparcie. – mówi Hubert Różyk z Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Ładowanie elektrycznych ciężarówek - gdzie
Jak będzie rozwijana sieć ładowarek dla samochodów ciężarowych? O tym rozmawialiśmy z Piotrem Ziółkowskim z Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych. - Tutaj przede wszystkim program jest skierowany do rozwoju infrastruktury wzdłuż sieci TEN-T, czyli głównych szlaków komunikacyjnych, natomiast 80% budżetu jest przeznaczona na te lokalizacje, natomiast pozostałe 20% skierowane jest do rozwoju infrastruktury na stacjach i centrach logistycznych - wyjaśnił.
Jest to niezbędny krok dla branży. Na razie jeszcze elektryczny transport raczkuje, więc jest drogi. Ładowanie ciężarówki na szybkiej publicznej stacji ładowania to wydatek o kilkadziesiąt procent wyższy niż zakup oleju napędowego na porównywalny dystans. Dlatego bez dopłat do pojazdów oraz do prywatnych ładowarek dla przewoźników tak naprawdę nie ma co liczyć na szybką elektryfikację transportu.
Kasa na subsydia miałaby popłynąć do 2029 roku. W sumie to dwa miliardy złotych.
"Raport Turbo" - gdzie i kiedy oglądać?
Oglądaj "Raport Turbo" od poniedziałku do piątku o 18:00 i 22:00 na kanale TVN Turbo. W programie zawsze najnowsze doniesienia ze świata motoryzacji i techniki. Codziennie nowa dawka informacji o premierach, rajdach i wyścigach i najważniejszych wydarzeniach.
Zobacz także:
- Foton – elektryczna ciężarówka montowana w Polsce
- Duży zasięg, sopory bagażnik i kilka kapitalnych gadżetów na pokładzie. Testujemy Renault Scenic E-Tech
- Ile waży samochód elektryczny? Dużo więcej od spalinowego! "Raport" Turbo
Autor: KJ
Źródło zdjęcia głównego: Raport Turbo