Pokaz maszyn budowlanych w akcji. Być tam to marzenie każdego dużego chłopca

Być tam to marzenie każdego dużego chłopca, tu elektryfikacja nie dotarła
Być tam to marzenie każdego dużego chłopca, tu elektryfikacja nie dotarła
Źródło: Raport Turbo
W Lubieniu Kujawskim zgromadzono zabawki dla dużych chłopców. Można było je zobaczyć i przetestować. Jak działają najnowsze maszyny budowlane na polskim rynku? Sprawdzał to Kacper Wyrwas.

Koparki, ładowarki, spychacze, walce i to wszystko w jednym miejscu

W tym roku na terenie największych tego typu targów w Polsce pojawiło się ponad 100 wystawców, którzy przywieźli łącznie ponad 300 maszyn. Odwiedzający mieli okazję przekonać się, jakie możliwości techniczne mają nowoczesne sprzęty budowalne. - To, co tu robimy innego to to, że pozwalamy ludziom, fachowcom, specjalistom, nie tylko patrzeć na pracujące maszyny, bo po pierwsze one pracują, ale pozwalamy im też wsiadać do maszyn, jeśli oczywiście mają uprawnienia i samemu te maszyn testować – mówił Rafa Jajor, organizator imprezy.

Elektryfikacja na razie omija branżę maszyn budowlanych

Tutaj wciąż dominują tradycyjne silniki diesla, a zdecydowana większość firm skupia się na tradycyjnych źródłach napędu. Czasy mamy takie, że diesel... wcale nie musi dymić. - Przede wszystkim staramy się, żeby emisje spalin były jak najniższe. Dbamy o to, żeby maszyny zużywały jak najmniej paliwa. Maszyny elektryczne są na etapie prototypów, wolimy dużo lepiej zrobić silniki, dopracować silniki, jeśli chodzi o emisję – mówi Jan Rudak, jeden z wystawców.

Boom na elektryczne maszyny na razie skutecznie ograniczają przepisy

- Na tę chwilę nie ma żadnego programu dofinansowań, który mógłby rozruszać temat. Zainteresowanie i wsparcie ze strony rządu, samorządów czy związków jest żadne. W przypadku maszyn elektrycznych budowlanych nie mamy żadnego wsparcia, zostaliśmy sami z tematem. Na pewno dużą barierą jest cena maszyny – tłumaczy wystawca Tomasz Wegner. Cena bardzo często jest dwa razy wyższa, niż w przypadku konwencjonalnego napędu. Wnioski? Na razie polski klient stawia na olej napędowy. Polska w ostatnich latach plasuje się w pierwszej piątce największych europejskich rynków w Europie. - Branża maszyn budowlanych stoi bardzo mocno na nogach, jesteśmy bardzo dużym rynkiem liczymy się w Europie w tej branży - powiedział Rafał Jajor.

Cały czas potrzebujemy dróg, potrzebujemy linii kolejowych, potrzebujemy innego typu infrastruktury, a nie da się tej ciężkiej infrastruktury budować bez ciężkiego sprzętu. Eksperci zgodnie podkreślają, że polski rynek maszyn budowlanych jest jednym z najstabilniejszych w Europie. Każdego roku do pracy wyjeżdża średnio 8 tysięcy nowych maszyn.

Pokaz maszyn budowanych w akcji
Być tam to marzenie każdego dużego chłopca, tu elektryfikacja nie dotarła
Pokaz maszyn budowanych w akcji
Źródło: Raport Turbo

"Raport Turbo" - gdzie i kiedy oglądać?

Oglądaj "Raport Turbo" od poniedziałku do piątku o 18:00 i 22:00 na kanale TVN Turbo. W programie zawsze najnowsze doniesienia ze świata motoryzacji i techniki. Codziennie nowa dawka informacji o premierach, rajdach i wyścigach i najważniejszych wydarzeniach.

Zobacz także:

Autor: KJ

Źródło zdjęcia głównego: Raport Turbo

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak ciekawie można spędzić lato w mieście?
Materiał promocyjny

Jak ciekawie można spędzić lato w mieście?