Ładowanie elektryka w garażu podziemnym – nowe wytyczne straży pożarnej

Ładowanie elektryka w garażu podziemnym – nowe wytyczne straży pożarnej
Ładowanie elektryka w garażu podziemnym – nowe wytyczne straży pożarnej
Źródło: Raport Turbo
Pożary elektryków mocno zepsuły ich renomę. Na tyle, że wiele wspólnot nie chce wyrażać zgody na montaż ładowarek w garażach podziemnych. Teraz ma się to zmienić. O nowych wytycznych przeciwpożarowych opowiedział Szymon Kazimierczak w "Raporcie Turbo".

Gdy już zapali się elektryk, trąbią o tym wszystkie media, choć nie płoną one częściej od zwykłych samochodów. - My zwykłych samochodów spalinowych czy na gaz, czy na diesel gasimy około 20 do 40 dziennie. Także te samochody po prostu płoną. To nie jest nic nadzwyczajnego. – powiedział nam Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej. Dla porównania w ubiegłym roku elektryków i hybryd spłonęło w Polsce 69. Dlatego w Polsce powstały pierwsze w Europie wytyczne przeciwpożarowe dla obiektów, w których parkują samochody elektryczne.

Samochody elektryczne a ładowanie w garażu

- Z sygnałów docierających z Polski wiemy, że brak zgody wspólnoty spowodowany jest obawą o zagrożenie pożarowe. To jest Największym problemem w budownictwie, żeby elektromoblilność upowszechnić. – powiedział Michał Leszczyński z Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Obecnie musimy udowodnić zarządcy, że montaż ładowarki jest bezpieczny. Twórcy wytycznych wyznaczyli dwa czynniki związanego z tym ryzyka. To groźba pożaru wynikająca z jego niewykrycia przez dłuższy czas i będące następstwem tego, rozprzestrzenienie się pożaru na następne samochody, a nawet budynek. - Jeżeli mamy tych stacji ładowania kilkanaście czy kilkadziesiąt, czy jest to garaż wypełniony w połowie samochodami elektrycznymi, to eksperci wskazują, że oprócz detekcji, oprócz instalacji wykrywającej pożar, warto mieć takie instalacje, które pożar ograniczą, czyli jakieś instalacje tryskaczowe, instalacje gaśnicze - wyjaśnił Karol Kierzkowski.

Ładowanie elektryków w garażu

Twórcy wytycznych zalecają przeprowadzenie ekspertyzy. Wiąże się to w zależności od wielkości budynku z kosztem od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Jeśli ktoś korzysta z platformy garażowej i bał się o to, czy montaż ładowarki będzie możliwy, to powinien być spokojny. - Po to stworzyliśmy wytyczne, po to stworzyliśmy też całe raporty, jaką powinniśmy przejść ścieżkę pozyskania wszystkich zgód, pozwoleń, żeby jak najbardziej ułatwić i poprawiać świadomość w stawianiu ładowarek w garażach – mówił Maciej Gis z Polskiego Stowarzyszenia Nowej Mobilności. W ciągu dwóch lat Polska będzie musiała przyjąć przepisy nakładające na deweloperów obowiązek okablowania nowych budynków pod instalacje ładowarek do samochodów, co jeszcze bardziej ułatwi ich montaż.

Ładowarka samochodów elektrycznych.
Ładowanie elektryka w garażu podziemnym – nowe wytyczne straży pożarnej
Ładowarka samochodów elektrycznych.
Źródło: Raport Turbo

"Raport Turbo" - gdzie i kiedy oglądać?

Oglądaj "Raport Turbo" od poniedziałku do piątku o 18:00 i 22:00 na kanale TVN Turbo. W programie zawsze najnowsze doniesienia ze świata motoryzacji i techniki. Codziennie nowa dawka informacji o premierach, rajdach i wyścigach i najważniejszych wydarzeniach.

Zobacz także:

Autor: KJ

Źródło zdjęcia głównego: Raport Turbo

podziel się:

Pozostałe wiadomości