Alpine Pikes Peak, czyli francuskie Porsche okryte amerykańską flagą

Alpine Pikes Peak, czyli francuskie Porsche okryte amerykańską flagą
Alpine Pikes Peak, czyli francuskie Porsche okryte amerykańską flagą
Źródło: Raport Turbo
To pierwszy, jeśli nie jedyny taki samochód w naszym kraju. Kacper Jeneralski miał okazję przetestować Alpinę A110S w specjalnym oklejeniu - oklejeniu za jakieś 35 tysięcy złotych w zależności od kursu euro.

- Gdyby dla kogoś Alpina nie była sama w sobie dość oryginalna, to można sobie ją zamówić oklejoną fabrycznie. Tutaj amerykańska flaga oznacza wyścig Pikes Peak, czyli sukces Alpiny z zeszłego roku. Ten samochód zajął tam trzecie miejsce w generalce – no może nie dokładnie ten - przedstawił auto Kacper Jeneralski.

Najsłynniejszy wyścig górski

Wyścig Pikes Peak to wjazd na szczyt o wysokości 4300 metrów znajdujący się w stanie Kolorado. Dwudziestokilometrowy podjazd w nieco ponad 9 minut i 17 sekund, to wynik specjalnie przygotowanej Alpiny. Samochód zbudowano z myślą amerykańskim wyścigu. I nie chodzi tylko o gigantyczny spoiler, czy dyfuzor z przodu. Auto miało aż 500 koni mechanicznych przy masie zaledwie 950 kilogramów.

Alpine A110S – drogowa wersja

Ta drogowa Alpina, choć podobna, ma trochę mniejszą moc - ale i tak niemałą. To, co w Alpinie jest najfajniejsze to dźwięk - silnik jest z tyłu, świetnie brzmi. Mimo że to 4 cylindrówka ma aż 300 koni. Gdyby wyłączyć trakcje i znaleźć dobre miejsce "zamiatałaby bokami", aż miło. Fotele są tylko przesuwane, nie mają regulacji i są to pełne kubełkowe fotele (jak w samochodach wyczynowych). Nie ma tutaj schowka na rękawiczki, nie ma uchwytów na napoje. To jest surowe spartańskie wnętrze, które można by jeszcze trochę wybebeszyć i jechać na tor.

Alpina to marka Francuska - to nie ten znany Tuner BMW, tylko firma należąca do Renault. Ceny modelu A110 zaczynają się od prawie 300 tys. zł.

Alpine A110S.
Alpine Pikes Peak, czyli francuskie Porsche okryte amerykańską flagą
Alpine A110S.
Źródło: Raport Turbo

"Raport Turbo" - gdzie i kiedy oglądać?

Oglądaj "Raport Turbo" od poniedziałku do piątku o 18:00 i 22:00 na kanale TVN Turbo. W programie zawsze najnowsze doniesienia ze świata motoryzacji i techniki. Codziennie nowa dawka informacji o premierach, rajdach i wyścigach i najważniejszych wydarzeniach.

Zobacz także:

Autor: KJ

Reporter: Kacper Jeneralski

Źródło zdjęcia głównego: Raport Turbo

podziel się:

Pozostałe wiadomości