Toyota Gazoo Racing na Politechnice Warszawskiej

Toyota Gazoo Racing na Politechnice Warszawskiej
Toyota Gazoo Racing na Politechnice Warszawskiej
Źródło: Raport Turbo
Rajdowy zespół zaprezentował studentom - czyli przyszłym inżynierom - swoją technologię. Na spotkaniu był nasz też nasz rajdowy ekspert Łukasz Byśkiniewicz. Łukasz na co dzień jeździ autem klasy R5, więc też chętnie pozaglądał w zakamarki topowej rajdówki z mistrzostw świata

Politechnika arszawska a przed jej głównym gmachem Toyota Yaris Rally1, czyli samochód z najwyższej możliwej półki. Arcydzieło motor sportowej inżynierii. Co tutaj robi? Jest atrakcyjnym eksponatem, podobnie jak ten wahacz z samochodu WRC, czy potężna półoś wraz ze zwrotnicą. Wszystko przyjechało w ramach spotkania utytułowanego fabrycznego zespołu Toyoty ze studentami i absolwentami warszawskiej politechniki.

Studenci interesują się rajdową technologią

Przede wszystkim interesuje się motorsportem od bardzo dawna, a rzadko się zdarza ze profesjonalny zespól WRC przyjeżdża na politechnikę. Możemy dowiedzieć się wielu smaczków, dowiedzieć się jak wygląda taka praca w zespole, jak wygląda proces projektowania takiej rajdówki 
Michał Milaniuk
Student

Można było też przyjrzeć się z bliska silnikowi 1.6 turbo z samochodu WRC z 2017 roku o mocy 400 koni. Cena takiego silnika to prawie milion złotych. - Przede wszystkim chciałem się dowiedzieć czegoś nowego na temat rajdów i czegoś na temat samochodów rajdowych, ponieważ te samochody są cudami technologi, ja sam jestem inżynierem. – mówi absolwent Półtechniki Warszawskiej Jeremi Lewandowski.

W fabrycznym teamie Toyoty mamy rodaka

Jednym z konstruktorów Toyota Gazoo Racing jest Polak, absolwent Politechniki Warszawskiej. To Dominik Plewa, który oprócz opowiadania o budowie samochodów rajdowych podpowiada studentom jak dostać się do takiego zespołu.

- Każda osoba, która chce dostać się do motor sportu może, ale nie jest to takie proste. Trzeba się wyróżniać przez aktywności w kołach naukowych, bezpłatne praktyki przy motor sporcie. Wtedy CV odstaje. – mówi Plewa. Możliwe, że już niedługo do zespołu WRC dołączy kolejny inżynier z Polski.

"Raport Turbo" - gdzie i kiedy oglądać?

Oglądaj "Raport Turbo" od poniedziałku do piątku o 18:00 i 22:00 na kanale TVN Turbo. W programie zawsze najnowsze doniesienia ze świata motoryzacji i techniki. Codziennie nowa dawka informacji o premierach, rajdach i wyścigach i najważniejszych wydarzeniach.

Zobacz także:

Reporter: KJ

Źródło: Raport Turbo

Źródło zdjęcia głównego: Raport Turbo

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak ciekawie można spędzić lato w mieście?
Materiał promocyjny

Jak ciekawie można spędzić lato w mieście?